KOMPETENSKRISEN
Kräver nationell kompetensöverenskommelse: ”Sverige kan inte vänta”
Företag har svårt att hitta rätt kompetens samtidigt som många står utan jobb. Staten och arbetsmarknadens parter behöver ta ett samlat grepp, medan partierna förhandlar om politikens inriktning, skriver företrädare från Almega Utbildningsföretagen på Di Debatt.
Utbildningspolitik, arbetsmarknadspolitik och företagens egna kompetensinvesteringar hanteras i dag var för sig, vilket ger ett lapptäcke av insatser. Det skriver Almega Utbildningsföretagen på Di Debatt.
Debattörerna föreslår en nationell kompetensöverenskommelse med långsiktiga mål, tydliga ansvarsförhållanden och uppföljning.
Almega Utbildningsföretagen lyfter fram fyra områden: ett kompetensavdrag som låter företag dra av hälften av kostnaden för externa utbildningar, ett praktikavdrag och en digital platsbank för praktik, fler platser på yrkeshögskolan och arbetsmarknadsutbildningar samt ett enklare omställningsstudiestöd.
”Sverige behöver inte bara utbilda fler. Vi måste också säkerställa att människor får rätt kompetens i rätt tid och att företagen kan växa med den kompetens de behöver”, skriver de.
Om debattörerna
Christer Hammar, ordförande, Almega Utbildningsföretagen
Astrid Westfeldt Corneman, vice ordförande, Almega Utbildningsföretagen
Fredrik Östbom, t.f. branschchef, Almega Utbildningsföretagen