BRISTERNA I INFRASTRUKTUREN

Debatt: Infrastrukturen har inte råd med fler förlorade årtionden

Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen. Bild: Rosie Alm

Om våra förfäder med begränsade resurser kunde skapa grunden för det moderna Sverige, varför klarar inte vi att bygga i samma takt trots all den teknik, erfarenhet och kapital som vi har i dag? frågar Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen, på Di Debatt.

Förr kunde nya infrastrukturprojekt gå från idé till färdig infrastruktur på bara ett par år, men i dag kan det ta decennier att bygga nya vägar och järnvägar. Det konstaterar Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen i ett inlägg på Di Debatt.

Enligt Tina Thorsell finns det flera anledningar till det långsammare tempot. Hon pekar bland annat på komplex lagstiftning, byråkrati och kompetensförsörjning som utmaningar framåt.

”Infrastruktur är mer än räls, vägar och broar. Det är blodomloppet i samhället som avgör hur människor, företag och idéer kan mötas. När Sverige en gång i tiden vågade bygga stort och snabbt, lade vi grunden för både tillväxt och välfärd. Nu måste vi våga igen”, skriver hon.

Di Debatt: Bygget av svensk infrastruktur får inte ta generationer