DEN SVENSKA ARBETSMARKNADEN

Arbetsdomstolen ställer in – saknar pengar: ”Ett underbetyg”

Mattias Dahl, Svenskt Näringsliv, och Malin Wulkan, Unionen. Bild: Kate Gabor, Peter Knutson, Gamma-Man/Mostphotos

Arbetsdomstolen ställer in alla mål som inte måste avgöras skyndsamt. Orsaken är att domstolen inte får tillräckligt med pengar från regeringen. Beskedet möts av kritik från såväl fack som arbetsgivare. ”Staten måste kunna garantera att domstolar får de medel som krävs för att göra sitt jobb”, säger Svenskt Näringslivs vice vd Mattias Dahl.

Under 2024 avgjordes drygt 370 mål i Arbetsdomstolen men i år blir det färre, rapporterar Lag & Avtal.

Anledningen är alltså att pengarna inte räcker till. Ett skäl till att budgeten spricker är att Arbetsdomstolen ersätter sitt föråldrade it-system med ett modernt som ännu inte tagits i drift.

It-systemet fanns med i våras när domstolen äskade medel inför höständringsbudgeten av regeringen. Domstolen föreslog att regeringen skulle ställa ytterligare 6,6 miljoner kronor till deras förfogande.

Men de fick nobben.

– Vi fick 4,1 miljoner. Dessutom äskade vi 40,8 miljoner för 2026, men fick 38,6 miljoner, säger Lars Dirke till Lag & Avtal.

Beskedet oroar fackförbundet Unionens chefsjurist Malin Wulkan. Hon menar att det bland annat att en av riskerna är att bevisningen i mål som skjuts upp kan påverkas.

– Ju längre tid som gått ju desto mer osäkra och svårbedömda kan vittnesuppgifter bli om vad som faktiskt förekommit, säger hon till tidningen Kollega.

Även Svenskt Näringslivs vice vd Mattias Dahl är kritisk till att Arbetsdomstolen inte får de pengar som behövs för att driva verksamheten.

– Att landets högsta domstol i arbetsrättsliga frågor inte kan fatta beslut för att det saknas ett par miljoner är ett underbetyg. Staten måste kunna garantera att domstolar får de medel som krävs för att göra sitt jobb, säger han till TN.

Arbetsdomstolen hanterar mål om bland annat uppsägningar och om stridsåtgärder är olovliga.