REGELKRÅNGLET
Bubbel bland blommor – men ingen barexplosion
En blomsterbutik, en klädaffär och ett galleri är bland de som vill servera öl och vin efter att matkravet slopats. Fast ansökningarna är på flera håll hittills färre än väntat.
Sedan kravet på matservering för att få servera alkohol slopades den 1 juni har flera nya verksamheter ansökt om tillstånd.
I Stockholm har exempelvis ett galleri, padelklubbar och bagerier ansökt, i Göteborg en blomsterbutik och i Visby en klädaffär.
I storstäderna är antalet ansökningar om utskänkningstillstånd fler än i fjol. I turistkommuner som Visby, Åre och Simrishamn har kommunerna dock inte märkt av någon större ökning ännu.
Regeringens utredare bedömde inför lagändringen att så kallade nöjesrestauranger, till exempel sportbarer som fokuserar mer på dryck än mat, kommer att öka med 85 tillstånd per år.
– Vi hade väntat oss en större ökning. säger Lotta Persson, chef för alkoholtillstånd i Stockholm stad.
Gick fort
Kanske gick processandet av det slopade matkravet lite fort, så att företagare inte riktigt hängde med, funderar hon.
I Malmö har fler sökt, berättar Lisa Olsson, sektionschef för tillståndsenheten i Malmö.
– Visst har vi en ökning. Vi har ett tiotal ansökningar som uppenbart inte skulle gått igenom om inte reglerna ändrats, säger hon.
Hon nämner en kursverksamhet och inredningsbutiker som sökt nu. Men det är ändå färre än väntat.
– Vi hade förberett oss för en kraftigare ökning. Krögare kanske inte riktigt tror på att reglerna har ändrats nu. Vi tror att det blir fler efter sommaren, säger Lisa Olsson.
Fortfarande är det en hel del krav som måste uppfyllas, och tillståndet kostar också pengar, så vem som helst kan inte få det, förklarar hon.
I Stockholm hade man väntat att ännu fler nya verksamheter, som tidigare var helt otänkbara, skulle ansöka.
Ta ut svängarna
– Vi hade nog spånat om en större kreativitet, att företag skulle ta ut svängarna mer, säger Lotta Persson.
I Göteborg har det, enligt Emil Holmsten, enhetschef för tillståndsenheten, inte blivit så jättemånga fler ansökningar om permanenta tillstånd. Men en blomsteraffär får nu servera alkohol, liksom en jouröppen butik.
Frågan är hur effekterna av regeländringen blir på sikt. Lotta Persson förklarar att det inte är kommunernas uppgift att utforma alkoholpolitiken, däremot att förmedla signaler om eventuella effekter.
– Alkoholserveringen kommer nog att märkas mer i gatumiljön nu, säger Persson.
Fakta: Slopat matkrav för alkoholservering
Den 1 juni beslutade Riksdagen att slopa kravet på matservering vid alkoholutskänkning.
Det innebär att även verksamheter som saknar kök kan få utskänkningstillstånd.
Även kravet på sittplatser vid barer slopades.
Tillväxttakten av pubar, barer och sportbarer väntas fördubblas.
Antalet sådana så kallade nöjesrestauranger väntas öka med 85 per år och med cirka 190 för övriga restauranger.
Källa: Regeringens proposition 2025/26:221