DET SVENSKA FÖRSVARET
Ledare: Försvarsindustrin fungerar utmärkt utan statligt ägande
Den privata försvarsindustrin fungerar utmärkt, men ändå öppnar Magdalena Andersson (S) upp för mer statligt ägande, skriver Henrik Westman på Di:s ledarsida.
Han hänvisar till en artikel som publicerades i Svenska Dagbladet nyligen där Magdalena Andersson lyfte fram att det behövs ett ”tydligare ledarskap” från politiken.
– Ett sätt skulle vara att staten går in som ägare. Det skulle ge en tydlig signal om långsiktighet, men också ett närmare strukturerat samarbete, sa hon då.
Han menar att utspelet visar upp Socialdemokraternas misstro mot privata alternativ.
”Att privata aktiebolag är en vanlig driftsform i försvarsindustrin är en tillgång för Sverige. De har en oöverträffad förmåga att snabbt tillgodose kundernas behov. Detta är viktigare för svensk säkerhet än att staten tar ett ägarskap i försvarsindustrin”, skriver han.