TESLAKONFLIKTEN

Medlingsinstitutet: Därför gav vi upp Tesla-förhandlingen

Elon Musk och Irene Wennemo Bild: AP Photo/Matt Rourke/TT, Erik Thor

Efter nästan två år av konflikt mellan Tesla och IF Metall valde Medlingsinstitutet att lägga ner sina försök att få parterna att enas. Generaldirektör Irene Wennemo pekar på storpolitik och Teslas globala strategi som huvudanledningar – men konstaterar samtidigt att villkoren för de anställda i Sverige ändå har förbättrats under striden.

Det var den 27 oktober 2023, alltså för nästan exakt två år sedan, som IF Metall först gick ut i strejk mot Tesla. Det är en av de längsta arbetsmarknadskonflikterna i svensk historia. Orsaken till strejken är att Teslas svenska bolag TM Sweden AB inte har tecknat kollektivavtal.

Två år in beklagar Medlingsinstitutets generaldirektör Irene Wennemo att Tesla-konflikten har pågått så här länge.

− Det är tråkigt. Samtidigt är det väldigt ovanligt att stridsåtgärder pågår så här länge i Sverige. Det finns en stark drivkraft att komma överens, för våra kollektivavtal är rimliga och vettiga, säger hon till TN.

Hennes uppfattning är att Tesla tackar nej till ett svenskt kollektivavtal av oro för hur det påverkar koncernen i andra länder.

− Ja, absolut. De har ju verksamhet i många länder och har inte kollektivavtal någonstans.

Men förklaringen är inte helt enkel. Irene Wennemo beskriver hur Medlingsinstitutet har haft många möten med TM Sweden.

− Om inte TM Sweden ingick i Tesla-koncernen så skulle vi antagligen ha haft ett kollektivavtal för länge sedan. Jag tycker deras ledning är lösningsorienterad, säger hon.

För någon månad sedan gav Medlingsinstitutet upp medlingsförsöken mellan parterna i Tesla-konflikten. Men innan det skedde hade de gått igenom kollektivavtalet, alltså det avtal som IF Metall tecknar med Motorbranschens arbetsgivareförbund. Enligt Irene Wennemo var det från början TM Swedens uppfattning att de redan låg nära kollektivavtalet när det gällde villkoren, men att det inte stämde.

− På en del punkter hade de sämre villkor än kollektivavtalet, säger hon.

Med tidens gång har den saken förändrats.

− I de diskussioner som vi har fört, så har de ändrat sin reglering på många punkter. De är fortfarande inte identiska med kollektivavtalet, men mycket närmare.

Har TM Swedens medarbetare alltså bättre förutsättningar nu än innan konflikten bröt ut?

− Ja, och min bild är att det är villkor som företaget tänker behålla.

När Elon Musk kom tillbaka blev förhandlingarna trögare

Irene Wennemo är mycket tydlig med att det under en period fanns goda förutsättningar för parterna att komma överens.

− Det fanns en större vilja att gå i mål med någonting som båda parter kunde leva med, säger hon.

Men storpolitiken kan möjligen ha kommit i vägen för förhandlingarna om kollektivavtal inom ramen för den svenska modellen. Samtidigt som Elon Musk och Donald Trump blev ovänner på våren kom Teslas grundare tillbaka till företaget. Och det var ungefär då som det började gå trögare i förhandlingarna mellan TM Sweden och IF Metall.

− Men TM Sweden är förstås välkomna att komma tillbaka alla dagar i veckan för att försöka få det att gå i lås.

Kan ni se någon möjlighet att börja medla i konflikten igen?

− Ja, men det ska vara meningsfullt också, säger Irene Wennemo.

Enligt Irene Wennemo är det andra gången hon känner till att Medlingsinstitutet ger upp en medling. Första gången var med Hamnarbetarförbundet – men där tecknade parterna till slut avtal.

Kan en så här lång konflikt skada den svenska modellen?

− Det får man ju se. Det beror på. Men det hade varit otroligt mycket mer tillfredsställande att få slut på konflikten.

Tycker du att Tesla ska teckna kollektivavtal?

− Ja. Utifrån ett svenskt perspektiv är kollektivavtal ett väldigt bra sätt att reglera villkoren, särskilt om man har en stor verksamhet, säger Irene Wennemo och fortsätter:

− Vi har ju gått igenom Motorbranschens arbetsgivareförbunds avtal under den här processen och det är ett väl avvägt avtal som är bra för både företag och arbetstagare. Och det finns ju inget enklare sätt att reglera villkoren på.

Kan det vara så att Tesla förväxlar svenska fackförbund med hur amerikanska unions fungerar?

− Absolut! Inte i Sverige, men i resten av koncernen. Vi har haft så många samtal med båda parter att jag tror att TM Sweden förstår att IF Metall är ett fackförbund som är väldigt konstruktivt och resultatorienterat.

Tror du att konflikten någonsin kommer att ta slut?

− Jag hoppas att den kommer att ta slut. Och det skulle vara bra för båda parter, säger Irene Wennemo.