HAMNKONFLIKTEN

Rapport: Hamnstrejk kostar hundratals miljoner

Johan Grauers, förhandlingschef på Sveriges Hamnar. Bild: Pressbild, Johan Nilsson/TT

291 miljoner kronor. Så stora blir förlusterna per dag vid en totalstrejk samtidigt i landets hamnar, enligt en ny undersökning. ”Ett stopp slår direkt mot människors vardag”, säger Johan Grauers, Sveriges Hamnar, i en kommentar.

Undersökningen, som har gjorts av Handelns utredningsinstitut på uppdrag av Transportföretagen, visar att kostnaden för förseningar, omställningar och alternativa transportlösningar landar kring 291 miljoner kronor – per dag.

– Det är unikt att ett minoritetsfack har möjlighet att lamslå hela Sveriges logistiksystem. Inget annat avtalsområde i Sverige fungerar på det sättet. Så länge detta tillåts fortgå tvingas hela samhället leva med en inbyggd instabilitet i vår kritiska infrastruktur, säger Johan Grauers, förhandlingschef på Sveriges Hamnar, i ett pressmeddelande.

Transportföretagen, pressmeddelande: Hundratals miljoner per dag i kostnad vid total hamnstrejk