ATTACKERNA MOT IRAN

PR-proffsen: Irankrisen stoppar svensk exportboom – ”Lägger benen på ryggen”

Konsekvenserna av kriget i Mellanöstern kan få negativa effekter för regionen även på längre sikt, menar PR-experterna Hampus Knutsson och Paul Ronge. Bild: David Thunander, Peter Knutson, Michael Probst /AP/TT, Altaf Qadri /AP/TT, Vahid Salemi /AP/TT

Sveriges export till Mellanöstern har ökat kraftigt de senaste åren. Men efter att flera av länderna i området dragits in i Irankriget kan intresset från investerare komma att avta, menar sakkunniga som TN har talat med. ”Ingenting av det här förbättrar bilden av den här regionen”, säger krisexperten Hampus Knutsson.

Förra året backade Sveriges export till USA, men stora delar av tappet vägdes upp av att exporten till Förenade Arabemiraten samtidigt sköt i höjden. I en intervju med Tidningen Näringslivet från i höstas berättade utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) att även länder som Qatar och Saudiarabien visade ett stort intresse för svenska varor och att svensk export till regionen kan kopplas till en rad branscher och områden.

– Jag tror att ett frihandelsavtal med Förenade Arabemiraten ligger månader snarare än år bort, sa Benjamin Dousa, och tillade att till exempel Qatar, Saudiarabien och Kuwait skulle kunna stå på tur.

AI-sammanfattning

Sveriges export till USA minskade förra året.

Samtidigt ökade exporten kraftigt till Förenade Arabemiraten.

Utrikeshandelsminister Dousa tror på framtida frihandelsavtal i regionen.

Krig i Mellanöstern har påverkat handeln och stängt luftrummet.

Resenärer har strandat och turismen drabbats hårt.

Krisen skapar oro för framtida investeringar och ekonomisk stabilitet.

Läs mer

Nu har samma länder hamnat i blickfånget av en helt annan anledning, nämligen att de har dragits in i kriget i Mellanöstern. Sedan Iran inledde sina attacker har luftrummet stängts och tusentals resenärer har strandats i regionen. Samtidigt har kriget fått förödande effekter för handeln med olja och gas.

”Oro, osäkerhet och rädsla gör att både turister och investerare sannolikt lägger benen på ryggen och flyr.”

Men ytterligare en konsekvens är att Förenade Arabemiraten och Qatar, som av många har setts som lugna oaser i en i övrigt orolig region, kan ha fått något av en varumärkeskris att hantera. Det menar Hampus Knutsson, krisexpert och grundare av Wings PR.

– Det är klart att det här påverkar hela regionen och kommande investeringar. Oro, osäkerhet och rädsla gör att både turister och investerare sannolikt lägger benen på ryggen och flyr. Ofta är man intresserad av förutsägbarhet, trygghet och stabilitet över tid och det är precis vad som inte kan erbjudas där just nu, säger han till TN.

Utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) har uttryckt förhoppningar om ökad handel med flera länder i Mellanöstern. Bild: Henrik Montgomery/TT

Luftrummet har varit stängt över Förenade Arabemiraten och Qatar sedan kriget inleddes och eftersom regionen hyser några av världens mest trafikerade flygplatser innebär varje dag utan trafik stora kostnader.

Redan efter några dagar beräknades ländernas förlorade intäkter på grund av inställd flygtrafik uppgå till över en miljard dollar. Men det är bara början, varnar Hampus Knutsson.

– Först skakas länderna av kriget, sen den oro som kriget för med sig, sedan skakar siffrorna. Men marknaden reagerar omedelbart och alla räknar på skadan från dag ett, så prognoserna för både investeringar och turism har sannolikt blivit rejält nedklippta den senaste tiden.

”Krig, kriser och andra katastrofer får en massa negativa effekter, inte minst ekonomiska, och de stänker på närområdet.”

Att de aktuella länderna har dragits in i kriget mot sin vilja tror Hampus Knutsson har begränsad betydelse. Han jämför med Rysslands invasionskrig i Ukraina.

– Det har ju påverkat oss och vår ekonomi och stabiliteten och säkerheten i hela vår region även om vi inte direkt är inblandade i konflikten. Det är lite samma sak i Mellanöstern. Krig, kriser och andra katastrofer får en massa negativa effekter, inte minst ekonomiska, och de stänker på närområdet.

– Det är för tidigt att säga hur mycket och hur länge. Men att det blir problematiskt för alla med den här osäkerheten och instabiliteten, det är tydligt.

Även krishanteraren och medierådgivaren Paul Ronge tror att svenska och europeiska företag kan ha fått en förändrad syn på Mellanöstern efter den senaste tidens händelser. Det är inte osannolikt att man ställer sig frågande till säkerhetsläget och kanske bestämmer sig för att avvakta och se, konstaterar han.

– Det är mänskligt att undra om det går att göra affärer i en så pass volatil miljö. Så medan det här pågår så tror jag att man av ren självbevarelsedrift är väldigt försiktig, säger han till Tidningen Näringslivet.

”Man får verkligen hoppas att ingen svensk ska behöva dö på grund av det här.”

För Sveriges del tror Paul Ronge dock att den efterföljande debatten framför allt kommer att handla om hur väl regeringen hanterade den uppkomna situationen.

”Man får verkligen hoppas att ingen svensk ska behöva dö på grund av det här. Då blir det verkligen en fråga om hur den svenska regeringens rykte kommer att se ut”, säger Paul Ronge. Bild: Peter Knutson

Redan nu har Utrikesdepartementet kritiserats både för bristande kommunikation och för att inte ha agerat tillräckligt snabbt för att hjälpa strandsatta turister.

– Men jag tänker också på de som har varit där i affärer. Många svenskar är där och jobbar och så hamnar de i de här farliga situationerna. Jag tror ju att det är en fråga som kommer att diskuteras senare.

Först en knapp vecka in i kriget meddelade UD att ett chartrat plan var på väg för att hämta hem svenskar. Då hade flera andra länder redan agerat för att få hem sina medborgare. Paul Ronge tror att den kommande diskussionen kan komma att handla om hur aktiv regeringen var och hur snabbt man valde att agera.

– Man får verkligen hoppas att ingen svensk ska behöva dö på grund av det här. Då blir det verkligen en fråga om hur den svenska regeringens rykte kommer att se ut.

Ersätter strandade resenärer

Turismen är en viktig sektor för både Förenade Arabemiraten och Qatar. Båda länderna har gått ut och lovat strandade resenärer att stå för deras uppehälle till dess att de kan resa hem igen.

En klok strategi, anser Paul Ronge. Han påpekar att Thailand fick mycket uppskattning för hur landet hjälpte turister som drabbades i tsunamin 2004.

– Det är kraftigt varumärkesstärkande för ett turistland att visa att man värnar så hårt om turisterna. Så det tror jag att de gör helt rätt i, både ur mänskliga synpunkter och utifrån deras affärsmässiga synpunkter med turismen, säger han och fortsätter:

– De kan få kraftfull goodwill genom att verkligen ta tag i situationen och försöka hjälpa till och hålla folk skadeslösa. Och de har resurserna, det finns ju pengar i de här länderna.

Hampus Knutsson tror å sin sida att krisen i Mellanöstern kan få effekt på regionens turistindustri både på kortare och på lite längre sikt.

– Jag tror inte att man vill åka till länder eller regioner där man känner att här kan det vara potentiellt farligt och här kan man potentiellt bli strandsatt om någonting händer. Så jag tror att turisterna kommer att lämna både väskan och sig själva hemma för en överskådlig tid tills man ser att läget eventuellt kan ha stabiliserats.

”Det är för tidigt att säga hur mycket och hur länge. Men att det blir problematiskt för alla med den här osäkerheten och instabiliteten, det är tydligt”, säger Hampus Knutsson. Bild: David Thunander

”Ytterligare en spricka i fasaden”

Han påminner om att de aktuella länderna länge har kritiserats för bland annat bristande mänskliga rättigheter. Det var med andra ord inte okontroversiellt eller oproblematiskt att åka till exempelvis Dubai eller Abu Dhabi tidigare heller. Men nu har säkerhetsfrågan tillkommit som en ytterligare dimension, menar han.

– Det här har blivit ytterligare en spricka i fasaden. Kortsiktigt får det omedelbara konsekvenser och på lång sikt så kommer det säkert också att få konsekvenser, de är dock mer svåröverblickbara. Men ingenting av det här förbättrar bilden av de här länderna och den här regionen, tvärtom.

I många turistländer hänger allt från hotell och restauranger till köpcentrum, fastigheter, flygplatser och annan infrastruktur ihop i ett stort ekosystem, framhåller Hampus Knutsson.

– Så när det blir problem på ett håll kan det snabbt sprida sig till andra delar av ekonomin. Att kriget kommer att få stora ekonomiska konsekvenser är klart, frågan är hur stora de blir och hur länge det håller i sig.