DEN SVENSKA INTEGRATIONEN
Flydde från Ukraina – så fick hon toppjobb i Sverige
Daria Petrenko kom till Sverige med två barn, en krossad tillvaro – och en master i ekonomi som ingen verkade efterfråga. Tack vare rätt stöd sitter hon några år senare på Zaras nordiska huvudkontor, med ansvar för transporter och logistik. ”Nu återstår en utmaning: Jag ska lära mig svenska ordentligt”, säger hon till TN.
– Att det var viktigt att hitta ett första jobb, komma in på den svenska arbetsmarknaden och sedan kunna söka mig vidare. Det var den första lärdomen när jag kom hit.
Det säger Daria Petrenko som lämnade Ukraina i februari 2022, dagarna efter den ryska invasionen – ”på en dag förlorade jag hela det liv jag levt hittills” – och som nu fyra år senare kan konstatera att den där första insikten om jobb i Sverige, den gav den drivkraft som behövdes för att etablera sig på arbetsmarknaden.
– Det var inte så här jag hade tänkt mig att livet skulle utvecklas men att bo kvar i Kharkiv, bara cirka 30 kilometer från den ryska gränsen var omöjligt, säger hon.
Tillsammans med de två sönerna flydde hon till Sverige och mötte den trygghet som inte längre fanns i hemlandet. Men hon mötte också en arbetsmarknad där en master i ekonomi och det tidigare jobbet manager på en bank i hemstaden, inte var meriter som omedelbart gick att omsätta i ett jobb här.
– Jag var inställd på att börja arbeta så snabbt som möjligt men mycket är annorlunda i Sverige. Två saker märkte jag direkt, det är viktigt att kunna svenska och att ha ett bra nätverk är nästan en förutsättning för att få jobb, säger Daria Petrenko.
Fokus blev därför språket. Engelska först, för att börja etableringen – ”nästan alla talar ju engelska här” – och som en brygga vidare till att läsa svenska. Samtidigt började arbetet på att söka jobb, delta i olika rekryteringsevent, besöka jobbmässor och framför allt att skicka ansökningar till olika arbetsgivare.
– Ett tag var det upp till 50 inskickade CV:n i månaden. Men utan resultat, inte ens en intervju.
Matchningshjälp blev vändningen
Vändningen kom vid ett event arrangerat av Connecting Jobs, en del i den ideella organisationen Beredskapslyftet. De arbetar i första hand med matchning av arbetslösa, från Ukraina och andra länder utanför EU, mot direkta behov på arbetsmarknaden där bristerna är stora, just nu bland annat transportbranschen, hotell och restaurang, tech, vård och utbildning.
– Faktum är att 70 procent av anställningarna i Sverige går via nätverk. Saknar man det som nyanländ, då är det väldigt svårt att få jobb. Därför arbetar vi med CV-träning, coachning och nätverksbygge och hela tiden i samarbete med näringslivets behov.
”Det hade ju visat sig svårt att hitta ett jobb motsvarande det jag hade hemma i Kharkiv så att byta bransch, starta någon annanstans blev en självklarhet.”
Det säger Ranya Said, Sverigechef för arbetsmarknadsinsatser på Connecting Jobs. Hon pekar samtidigt på att nätverk kan vara en bristvara även bland företagen med ambition att anställa nya medarbetare.
– Då gäller det att hitta fler kanaler än de där rekryteringarna normalt brukar ske, kanske prova sociala medier eller den typ av direktmatchning som vi arbetar med, säger hon.
Connecting Jobs startades 2022 och har fram till idag förmedlat närmare 900 jobb vilket i sin tur har skapat uppmärksamhet och byggt upp en växande bas av kandidater.
– Alla de är här frivilligt och på eget initiativ. Allt är utan kostnad, både för arbetssökande och företag eftersom verksamheten finansieras med EU-medel, säger Ranya Said.
Började som kassörska
Efter ett år i Sverige blev kontakten med Connecting Jobs just det steg in på arbetsmarknaden som Daria Petrenko satsat på för att sedan kunna leta sig vidare. Ett första jobb som kassörska i en av Zarabutikerna i Stockholm omvandlades redan efter sex månader till en fast anställning som försäljningsassistent. Ytterligare ett år senare utsågs hon till Employee Experience Supervisor och satt även i ledningsgruppen i butiken.
– Jag ville ju ta mig fram i Sverige och funderade mycket hur jag skulle kunna utveckla mig. Det hade ju visat sig svårt att hitta ett jobb motsvarande det jag hade hemma i Kharkiv så att byta bransch, starta någon annanstans blev en självklarhet.
Uppenbarligen var det ett väl valt karriärbyte. Idag har Daria Petrenko bytt jobbet i butiken mot det svenska huvudkontoret och arbetet som ansvarig för transporter och logistik i de nordiska länderna.
Ranya Said på Connecting Jobs ser Daria Petrenkos berättelse som bevis på en lyckad etablering och integrering. Och att fokus på matchning direkt mellan arbetssökande och arbetsgivare är en tydlig väg framåt.
– Våra kandidater har kompetens, motivation och vilja att komma in på arbetsmarknaden. Engagemanget finns där och vi får inte slänga bort det, det har vi inte råd med. Alltså måste vi bygga de broar som behövs mellan de människorna och företagen runt om i Sverige.
Det brobyggandet vilar även på arbetsgivarna, menar Ranya Said.
– Vår utgångspunkt är alltid företagens behov och jag hoppas att de vågar prova nya vägar i rekryteringsarbetet, att var modiga eftersom det både löser kompetensbehoven och skapar dynamik på arbetsplatsen.
För Daria Petrenko har livet förändrats.
– Nu har jag bestämt mig för att stanna här eftersom jag och mina pojkar känner oss säkra här. Då vill jag också utveckla och använda mina kunskaper för att ytterligare etablera mig och bygga upp tryggheten. Så nu återstår en sak, en utmaning: Jag ska lära mig svenska ordentligt!