VALET 2026
Företagen i C-fästet: Förhandla inte bort oss med V och MP – ”Svårt att förstå logiken”
I Åretrakten, där Centerpartiet har sitt starkaste väljarstöd, växer oron för att regeringsbildningen ska tvinga fram kompromisser med Vänsterpartiet och Miljöpartiet. Flera företagare varnar för konsekvenserna av slopat karensavdrag, höjda skatter, en skärpt skogspolitik och kortare arbetstid. ”Det vore det värsta som kunde hända”, säger industriföretagaren Nils-Åke Hallström till TN.
– Det är obegripligt hur Centerpartiet över huvud taget ska kunna samarbeta med de här två partierna, säger Pelle Sallin som driver företaget Pelle Skogen AB i Krokoms kommun. Han är även delägare och styrelsemedlem i en rad företag kopplade till de gröna näringarna.
Jämtland och Åre har länge varit starka fästen för Centerpartiet. Här har partiets förankring bland företagare, skogsägare och människor på landsbygden varit en viktig del av partiets politiska framgångar.
Företagare i Jämtland oroas över Centerpartiets vägval.
De varnar för kompromisser med Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
Kortare arbetstid beskrivs som ett hot mot industrins konkurrenskraft.
Slopat karensavdrag väcker oro för ökade kostnader och sjukfrånvaro.
Skogspolitik, skatter och bränslepriser lyfts som centrala risker.
Flera företagare vill att Centerpartiet i stället söker stöd högerut.
Men nu växer oron bland företagare för vad Centerpartiets regeringsstrategi kan innebära för näringslivspolitiken. Om partiet efter valet ska bidra till att bilda en regering med Socialdemokraterna, samtidigt som Vänsterpartiet och Miljöpartiet kräver inflytande, riskerar företagens villkor att bli en förhandlingsfråga.
Pelle Sallin är en av företagarna som reagerat. Han menar att Vänsterpartiet och Miljöpartiet har en bristande förståelse för hur företag skapar arbetstillfällen, tillväxt och välstånd. Särskilt problematiskt kan det bli för mindre företag, som har begränsade resurser att hantera nya skatter och regleringar, menar han.
Han framhåller att Sveriges framtida konkurrenskraft är beroende av att småföretag ges möjlighet att växa.
– Man glömmer en väldigt viktig sak. Det finns inget stort företag som har uppstått ur tomma intet. Alla stora företag har börjat som småföretag.
Pelle Sallin menar att de båda partierna saknar förståelse för företagens betydelse för finansieringen av den gemensamma välfärden.
– Ska Sverige kunna konkurrera och växa framöver måste man förstå att regler som slår mot småföretagen också hämmar deras möjligheter att växa.
”Enorma fördyringar” för industrin
Ett förslag som väcker oro är kravet på kortare arbetstid – 35-timmars vecka som främst drivs av Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
Nils-Åke Hallström leder företaget Hallströms Verkstäder med närmare 200 anställda i Nälden. Produktionen bedrivs i tvåskift och är beroende av att maskinerna bemannas på plats.
En generell arbetstidsförkortning till 35 timmar i veckan skulle därför få omedelbara och stora konsekvenser, menar han.
– Vi måste alltid bemanna med samma mängd arbetskraft. Det innebär att vi måste anställa fler, vilket självklart kostar. Hos oss finns inga distansarbetare. Vi måste vara på plats.
Samtidigt konkurrerar företaget med tillverkare i bland annat Polen och Baltikum.
– För vår del skulle en arbetstidsförkortning innebära enorma fördyringar. Vi möter redan idag tuff konkurrens från Polen och Baltikum.
Han beskriver teknikindustrin som ryggraden i svensk export och varnar för att politiska beslut som driver upp arbetskostnaderna kan få långtgående konsekvenser.
– Det här med arbetstidsförkortningen är en katastrof för teknikföretag. Det vore det värsta som kunde hända.
Gunilla Olsén Eriksson arbetar idag med ekonomi på företaget Autotjänst Laitis i Östersund, men var tidigare ägare till bolaget.
Hon anser att en arbetstidsförkortning skulle leda till stora problem för företagen.
– Hur skall vi täcka upp med personal och hantera de ökande kostnaderna?
Slopat karensavdrag väcker oro
Även förslaget att slopa karensavdraget oroar företagarna.
Pelle Sallin pekar särskilt på de mindre företagen, där frånvaro hos en eller två anställda snabbt kan få stora konsekvenser för verksamheten.
– Har du två anställda och är väldigt beroende av dem kommer kostnaderna att öka. Men ännu värre är att incitamenten att sjukskriva sig förändras.
Pelle Sallin ser karensavdraget som en viktig spärr mot att sjukförsäkringen överutnyttjas och hänvisar till erfarenheterna från slutet av 1980-talet, då Sverige avskaffade karensdagen och korttidssjukfrånvaron ökade.
Han pekar också på Norge, där sjukfrånvaron är hög trots att anställda får ersättning från första sjukdagen.
Norge har trots en jämförelsevis frisk befolkning Västeuropas högsta sjukfrånvaro. Enligt OECD beror det främst på sjukförsäkringens generösa ersättningar och låga trösklar för sjukskrivning.
Landets utgifter för sjukpenning och invaliditetsförmåner motsvarar åtta procent av BNP, jämfört med 3,3 procent i Sverige, enligt OECD.
– Karensavdraget fyller en viktig funktion. Tar man bort det riskerar vi att få en högre korttidssjukfrånvaro, säger Pelle Sallin.
Nils-Åke Hallström delar oron. Han hänvisar också till sina egna erfarenheter av att driva företag i slutet av 1980-talet och påminner om att företagen idag tar ett stort ansvar genom att betala 13 av de första 14 sjukdagarna.
Mattias Wikner, som driver Wikners Konsthantverk i Persåsen, har en mer nyanserad inställning.
Han anser att sjukfrånvarons kostnader i grunden bör delas mellan arbetstagare, arbetsgivare och staten. Samtidigt varnar han för att nya kostnader som läggs på företagen i slutändan förs vidare till kunderna.
– Många förstår inte att om man driver på företagen kostnader så kommer de att föra den kostnaden vidare till slutkunden. Det är så det fungerar.
Mattias Wikner framhåller dock att karensavdraget kan slå orättvist mot vissa yrkesgrupper, inte minst inom sjukvården.
Till skillnad från kontorsanställda, som ibland kan arbeta hemifrån trots lindrig sjukdom, måste vårdpersonal ofta stanna hemma för att inte riskera att smitta patienter.
– Det finns vissa branscher, särskilt inom vården, där man kanske måste se över skyddet för den enskilde.
Han vill därför inte avfärda behovet av förändringar, men anser att reformer måste utformas med hänsyn till företagens olika förutsättningar.
Skogspolitiken kan bli nästa konflikt
Oron gäller också skogspolitiken, en fråga med särskild betydelse för Centerpartiets traditionella väljarbas.
Pelle Sallin riktar hård kritik mot Miljöpartiets syn på skogsbruket och menar att partiet underskattar de ekonomiska konsekvenserna av minskad avverkning.
– Miljöpartiet tycks leva i en värld helt skild från den ekonomiska verkligheten. De påstår till exempel att en minskad avverkning inte skulle betyda någonting för Sverige, företagen eller sysselsättningen.
Han befarar att Centerpartiet kan frestas att kompromissa om skogspolitiken för att närma sig Miljöpartiets väljare i storstäderna.
– Men det skulle vara ett av de största sveken mot Centerpartiets väljarbas.
Pelle Sallin varnar också för skattehöjningar som ett pris för ett vänstersamarbete.
– Om man kommer till makten kommer eftergifterna till vänstern att bli skattehöjningar. Skattehöjningar drabbar alla som arbetar och innebär också en sämre produktivitet för AB Sverige.
Vill att Centerpartiet förhandlar högerut
Gemensamt för de här företagarna är att de har svårt att förstå varför Centerpartiet håller fast vid sitt kategoriska motstånd mot att kunna samarbeta med Sverigedemokraterna, samtidigt som partiet kan behöva förhandla med Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
Mattias Wikner menar att Centerpartiet skulle kunna få större genomslag för sin politik genom att förhandla åt höger.
– SD är fel ute i somliga frågor, det råder ingen tvekan om det. Men de ligger rätt i många andra frågor. Och de är påverkbara. Jag tror att de är lättare att påverka än vänstern.
Han påpekar att Centerpartiet på kommunal nivå snarare söker stöd högerut i olika sakfrågor.
Samtidigt välkomnar han att Centerpartiet hittills hållit fast vid sin linje att inte släppa in Vänsterpartiet i regeringen.
Nils-Åke Hallström håller med.
– Det är därför man inte förstår att Centerpartiet ska vara med och rösta fram en rödgrön regering. Jag har svårt att förstå logiken i det hela.
Gunilla Olsén Eriksson pekar på att en vänsterregering sannolikt även kommer att innebära högre bränslepriser.
– Blir det ett samarbete vänsterut så kommer drivmedelspriserna att stiga kraftigt. Det kommer att slå mot oss som bor i Norrland eftersom bilen är livsviktig. Ett högre bränslepris kommer även att pressa upp priset på transporter vilket till sist slår mot slutkunden.
Pelle Salin understryker samtidigt att Centerpartiet har en lång och framgångsrik tradition av lokala företrädare som gjort stora insatser för företagande och utveckling på landsbygden.
– Det finns en fantastiskt fin tradition inom Centerpartiet med lokala politiker som har gjort väldigt mycket bra för lokalsamhällen i glesbygden.
Det är denna tradition de nu befarar ska gå förlorad.
– Det är bara att hoppas att Centerpartiet stoppar de här förslagen och inte deltar i förhandlingar, säger Nils-Åke Hallström.
Centerpartiets ekonomisk-politiska talesperson Martin Ådahl uppgav nyligen i SVT:s Aktuellt att Centerpartiets prioriteringar är att få igång tillväxten, den gröna omställningen och bekämpa den höga arbetslösheten, vilket enligt honom kräver en helt annan ekonomisk politik.