KLIMATOMSTÄLLNINGEN
EU inför lättnader för industrins utsläppshandel
EU-kommissionen föreslår lättnader i reglerna för utsläppshandeln (ETS), ett av de tyngsta verktygen i EU:s klimatpolitik.
Förslaget från kommissionen innebär i korthet att industrin kommer att kunna släppa ut mer, under längre tid.
– Det här är ett mer företagsvänligt och smart angreppssätt, säger EU:s klimatkommissionär Wopke Hoekstra på en pressträff.
Han framhåller att ETS är ”ett fenomenalt verktyg” som har lett till att utsläppen har halverats bland de sektorer som omfattas. Han hävdar att EU:s mål till 2040 – att utsläppen ska minska med 90 procent – kan nås med förslagen.
ETS bygger på att företag betalar för varje ton koldioxid de släpper ut genom att köpa utsläppsrätter. För att få ned utsläppen minskas också antalet utsläppsrätter varje år, men nu drar kommissionen i bromsen och föreslår en lägre minskningstakt från 2031.
Extra stöd till vissa
I dag delas utsläppsrätter ut gratis till viss tung industri, som möter hård konkurrens från länder utanför EU. Tanken har varit att gratisrätterna ska fasas ut helt till 2034. Nu behålls den fria tilldelningen, men villkoras med att företagen använder dem till klimatinvesteringar.
– 100 procent måste investeras för att minska utsläppen i Europa, säger Hoekstra.
En hel del av intäkterna från handeln går tillbaka till medlemsländerna. Nu skärps kraven så att hälften av pengarna måste investeras i projekt som minskar koldioxidutsläppen, till exempel för elektrifiering.
För att stötta länder ekonomiskt föreslås att tio länder i öst samt Grekland och Portugal kommer att få särskilt stöd.
Andra delar i förslaget är att internationellt flyg och sjöfart ska inkluderas mer och att avfallsförbränning gradvis kommer att omfattas.
Revideringen av ETS-reglerna görs för att de nuvarande enbart gäller till 2030. Åsikterna går dock kraftigt isär mellan länder och politiska partier, så kampen om ETS kommer att fortsätta i förhandlingar i EU-parlamentet och EU:s ministerråd från hösten och framåt.
Balanserat förslag
Många av ändringarna har kunnat utläsas från EU-kommissionens uttalanden under våren och försommaren. Under första halvan av detta år har debatten bitvis varit tuff i Europa med uttalanden från stats- och regeringschefer om att systemet behöver pausas eller sättas i viloläge.
Men Stefan Kvarfordt, expert energi- och klimatpolicy i EU på Svenskt Näringsliv, menar att kommissionens förslag är balanserat.
– Det viktigaste är att fundamenten för EU:s utsläpphandelssystem ligger fast. Nu kan diskussionen handla mer om sakfrågor i stället för bitvis överdrivna politiska förhandlingsutspel, säger han.
– Även om förslagen i huvudsak är positiva är det negativt att utfasningstakten för fri tilldelning av utsläppsrätter görs mindre ambitiös.
Kemiindustrin, representerat av IKEM, välkomnar att EU-kommissionen kopplar klimatomställningen till investeringar och konkurrenskraft. Nu analyserar organisationen om förslagen ger svenska kemi- och innovationsföretag rätt villkor för att fortsätta minska utsläppen och investera.
– För oss är det avgörande att klimatpolitiken både leder till lägre utsläpp och gör det möjligt att genomföra den omställning som krävs, säger Jakob Tellgren, vd för IKEM.
Kimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) anser att kommissionens förslag går i helt fel riktning.
”Mitt i ett brinnande varmt Europa väljer kommissionen att fega ur och försvaga unionens kraftigaste verktyg för minskade utsläpp. Förslaget rubbar spelreglerna för alla företag som ligger i framkant och investerat i sitt klimatarbete. Regeringen kommer att kämpa med näbbar och klor, med svenskt näringsliv och industri i ryggen, mot denna uppluckring”, skriver hon i en kommentar.
TT/redaktionen
Fakta: Vad är ETS?
ETS (Emissions Trading System) infördes 2005. Syftet är att sänka utsläppen av koldioxid och andra växthusgaser, så att EU:s klimatmål kan nås.
Principen bygger på att företag betalar för varje ton koldioxid de släpper ut, vilket blir ett incitament att minska utsläppen.
Det finns ett tak på antalet utsläppsrätter och detta tak minskas varje år.
Företag som behöver fler utsläppsrätter kan köpa av företag som får över, vilket gynnar företag som ställer om.
Vissa särskilt konkurrensutsatta sektorer får gratis utsläppsrätter.
Cirka 750 svenska anläggningar inom industri och energiproduktion, 36 sjöfartsoperatörer samt runt 10 luftfartygsoperatörer omfattas. Totalt ingår industri- och energiföretag som står för drygt 40 procent av de totala utsläppen av växthusgaser i EU.
Källa: Energimyndigheten, Naturvårdsverket