CYBERATTACKERNA

Företag rustar mot cyberattacker inför sommaren

Jenny Thörn, specialist inom informations- och cybersäkerhet på Azets.

Majoriteten av svenska företag ser risker med cyberattacker, visar nya siffror från konsult- och rådgivningsföretaget Azets. Flera satsar nu tungt på säkerhetsåtgärder.

Två av tre (66 procent) svenska företag uppger att de oroar sig för cyberattacker mot verksamheten det kommande året. Verksamheten är särskilt sårbart under semesterperioden då cyberkriminella aktivt försöker utnyttja en lägre bemanning och förändrade arbetsrutiner.

Mer än tre av fyra svenska företag (76 procent) anger att de planerar att satsa på cybersäkerhetsåtgärder under perioden.

”Allt fler företag verkar i dag utgå från att de förr eller senare kommer att utsättas för ett cyberangrepp. Fokus har därför förflyttats från om en incident kan inträffa till hur väl verksamheten är förberedd när den gör det”, säger Jenny Thörn, specialist inom informations- och cybersäkerhet på Azets i ett pressmeddelande.

Cyberattacker är det tredje största orosmomentet strax efter osäkert geopolitiskt läge (70 procent) och ekonomisk osäkerhet (68 procent), visar Azets.

Pressmeddelande: Cyberhoten oroar svenska företag – så säkrar du organisationen under sommaren