KÄRNKRAFTENS FRAMTID

”Ny kärnkraft för första gången på 50 år”

Utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L), energi- och näringsminister Ebba Busch (KD), statsminister Ulf Kristersson (M), Vattenfalls vd Anna Borg, Jimmie Åkesson (SD) och finansminister Elisabeth Svantesson (M) under en pressträff. Bild: Hanna Brunlöf/TT

Tidöpartierna, regeringen och Sverigedemokraterna, gläds åt Vattenfalls besked att gå vidare med kärnkraftsplanerna.

– För första gången på 50 år kommer det byggas ny svensk kärnkraft i Sverige, säger statsminister Ulf Kristersson ihop med de andra partiledarna i Tidösamarbetet, på en pressträff vid Ringhals kärnkraftverk.

Han är medveten om att kärnkraftsplaner är väldigt långsiktiga och betonar vikten av politisk stabilitet.

– Då krävs det från näringslivet politisk stabilitet, säger Kristersson.

– Vi är helt öppna med att diskutera kommande beslut med de andra partierna, fortsätter han.

Jan-Olof Jacke, vd på Svensk Näringsliv, välkomnar beslutet.

– Det är mycket välkommet att det nu tas ytterligare steg för en stabilare elförsörjning i Sverige. Näringslivet har länge efterfrågat mer fossilfri baskraft. En stabil och välfungerande elförsörjning till konkurrenskraftiga kostnader är helt avgörande för att långsiktigt stärka vår ekonomi och konkurrenskraft, säger han till TN och fortsätter:

– Jag konstaterar att det finns en pragmatisk inställning på båda sidor i politiken om behovet av ett förstärkt elsystem. Det är positivt. För att investeringar ska komma till stånd behövs långsiktigt stabila spelregler i energipolitiken.