DET SVENSKA SKATTETRYCKET
Ekonomen: ”Statliga inkomstskatten bör avskaffas på ett bräde”
Sverige har fortfarande höga skatter på inkomster, enligt nationalekonomen Andreas Bergh. Sänkt skatt på arbete är en nyckelfråga för bättre välfärd, menar han. ”Politiker är fega när de petar i skatten”, säger han till Dagens Industri.
För att klara av välfärden kommer det att behövas flera saker, enligt Andreas Bergh, docent i nationalekonomi och välfärdsforskare vid Institutet för näringslivsforskning, IFN.
Han menar att skatten på arbete måste sänkas för både hög- och låginkomsttagare och påpekar att den statliga inkomstskatten är ett hinder för ekonomisk tillväxt. Dessutom behöver vi jobba längre upp i åldrarna för att tackla den demografiska utmaningen, konstaterar han i Dagens Industri.
– Vi kommer att jobba längre upp i åldrarna framöver, kanske uppemot 70–75 år. Det betyder däremot inte att vi jobbar en större andel av våra liv eftersom den förväntade livslängden ökar. Att leva till 100 år blir inte ovanligt”, säger han till tidningen.