ARBETSKRAFTSINVANDRING
Spelchef lämnar Sverige efter migrationskrav: ”Framtiden här är för osäker”
Den svenska migrationspolitiken får den brasilianske spelutvecklaren Guilherme Belotti att lämna landet. ”Jag tar min familj och mina skattepengar någon annanstans”, säger han till Kollega.
Anledningen är att hans partner, som kom hit med Guilherme Belotti för över fyra år sedan, inte fått permanent uppehållstillstånd.
– Hon blev nekad tillstånd eftersom Migrationsverket räknat fel på hennes inkomst. Hon jobbar som butiksbiträde och de tog inte hänsyn till vad hon faktiskt tjänar med tillägg för obekväm arbetstid, utan tittade bara på hennes grundlön, säger Guilherme Belotti, till Kollega.
Framtiden här är för osäker, menar han, och sågar även förslaget om att höja kravet på sammanhängande boende i landet till åtta år för att kunna få medborgarskap.
– Vi hoppas kunna flytta härifrån senast före nyår, säger Guilherme Belotti till tidningen.
Kollega: Skärpta migrationskrav får spelchef att lämna Sverige