DEN SVENSKA SÄKERHETEN
Efter kritikstormen – nu ger Försvarsmakten besked om flygplatsen
Om landningsbanan på Säve flygplats förstörs kan det få konsekvenser för totalförsvaret. Det menar Försvarsmakten, som nu vill se en ordentlig konsekvensanalys. ”Någon alternativ plats finns inte inom rimligt avstånd”, skriver myndigheten i ett yttrande.
”Kapitalförstöring utan dess like”, ”ett fruktansvärt slöseri”, ”ett underbetyg” och ett Sverige som ”går av på mitten”. Det fanns gott om starka åsikter när TN nyligen belyste diskussionen om framtiden för Säve flygplats i Göteborg.
Flygplatsen – som i dag används av bland annat ambulans- och polisflyg – ägs av fastighetsföretaget Castellum, som har planer på att göra om landningsbanan till ett logistikcenter.
Viktig för försvaret av hamnen
Samtidigt menar politiker, representanter för näringslivet och ideella krafter att flygplatsen med sitt nära läge till Göteborgs hamn behövs i beredskapssyfte, varför man anser att staten borde ersätta Castellum så att flygplatsen kan vara kvar.
– Jag tycker att det är fullständigt sanslöst att inte ta tillvara en flygplats när man vet hur svårt och dyrt det är att bygga nytt. Med tanke på omvärldsläget är det svårt att förstå varför man inte agerar i den här frågan, sa Lars Hallgren, tidigare officer inom marinen och initiativtagare till det ideella uppropet Save Säve, till TN.
Sedan artikeln publicerades har Försvarsmakten valt att uttala sig i frågan, och de ser också problem med Castellums planer.
”Befintlig rullbana nyttjas av Försvarsmaktens verksamheter. Om de infrastrukturella förutsättningarna på platsen ändras enligt förslaget skulle detta innebära att den del av verksamheten som utgår från Säve inte kan genomföras. Någon alternativ plats finns inte inom rimligt avstånd”, skriver Försvarsmakten i ett yttrande till Transportstyrelsen.
I yttrandet, som TN har tagit del av, lyfter Försvarsmakten fram att om Castellums byggplaner blir verklighet så kommer Säve flygplats endast att kunna trafikeras av helikoptrar, vilket skulle medföra ”en begränsning av handlingsfriheten avseende totalförsvarets eventuella framtida behov”.
Vill ha kvar landningsbanan
Dessutom skriver myndigheten att sjöövervakningen kan påverkas och att det saknas en konsekvensanalys.
”Försvarsmakten förordar att befintlig rullbana bevaras i nuvarande längd i första hand, och i andra hand att den bevaras i tillräcklig längd för att medge fortsatt trafik med lätta flygplan”, sammanfattar myndigheten.
Även Länsstyrelsen i Västra Götaland öppnar för att Säve flygplats kan behövas även i framtiden.
– Vi kommer göra en egen analys. Sedan finns det en utredning som tittar på flygplatsfrågan och hur det nationella basutbudet i landet ska se ut. Det jag vill är att man tittar på Säve utifrån ett samlat totalförsvarsperspektiv och ett geografiskt områdesansvar, säger landshövdingen Sten Tolgfors, landshövding i Västra Götaland, till GP.
Castellum: ”Öppna för fortsatt dialog”
Om Försvarsmakten anser att Säve flygplats behövs i beredskapssyfte så måste myndigheten be Fortifikationsverket att inleda en process för att förvärva marken. Så sent som i förra veckan hade någon sådan förfrågan inte inkommit till Fortifikationsverket.
Enligt GP har Castellum tidigare sagt de gärna har en dialog med staten om en försäljning, men att något sådant intresse inte har visats. Efter Försvarsmaktens uttalande har tidningen kontaktat företaget på nytt.
”Vi är öppna för en fortsatt dialog med berörda myndigheter och har under arbetets gång fört löpande dialoger med Göteborgs stad, Fortifikationsverket och Försvarsmakten för att tillgodose både samhällets och försvarets intressen”, skriver Castellum i ett mejl till GP.
Lars Hallgren från initiativet Save Säve ser positivt på Länsstyrelsens och Försvarsmaktens besked.
– Det är naturligtvis mycket tillfredsställande att tre års slit med möten och skrivelser har gett detta resultat. Även om jag arbetat och tagit ledartröjan med grundfrågan så är det många personer som möjliggjort denna öppning. Sten Tolgfors analys av vad som behöver utredas bör snarast kompletteras med ett arbete för att omedelbart säkra medel så att trafikledningen kan fortsätta så att flygplatsen inte stängs vid årsskiftet, skriver han i ett mejl till TN.