FRIHANDELNS FRAMTID

”Genombrott” för EU-handel med Filippinerna

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen skakar hand med Filippernas president Ferdinand Marcos Jr under ett besök i Manila 2023. Arkivbild. Bild: Aaron Favila/AP/TT

EU-kommissionen hoppas vara på väg mot ännu ett färdigt handelsavtal – nu med Filippinerna.

Enligt EU och Filippinerna har ett ”genombrott” nåtts i förhandlingarna om ett frihandelsavtal, som enligt EU ska öppna upp 94 procent av alla tullar och tariffer, för 97 procent av den ömsesidiga handeln.

– Det här är väldigt goda nyheter och en stor öppning för EU:s exportörer, säger EU:s handelskommissionär Maros Sefcovic på en pressträff i Bryssel.

Kommissionsordförande Ursula von der Leyen har talat i telefon med Filippinernas president Ferdinand Marcos Jr och hoppas besöka landet under 2027 för att underteckna avtalet.