DEBATTEN OM KORTARE ARBETSTID

Hård kritik mot forskning om sex timmars arbetsdag – ”Stora metodbrister”

Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv. Bild: STEFAN TELL

En ny studie om kortare arbetstid kritiseras för att bygga på ett bristande underlag, rapporterar Sveriges Radio. ”Den bygger på självrapporterade upplevelser och går därför inte att utvärdera” säger Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv, till P4.

En studie från Karlstads universitet, som bygger på en undersökning av tio arbetsplatser, har kommit fram till att sex timmars arbetsdag både kan öka både välmåendet och leda till högre motivation, rapporterar P4 i Värmland.

Studien möts dock av hård kritik. Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv, kallar den enligt P4 ”missvisande med stora metodbrister”. Problemet med den aktuella studien, precis som med andra liknande studier, är enligt Sven-Olov Daunfeldt att de bygger på självrapporterade upplevelser och därför inte går att utvärdera.

”De företag och de offentliga organisationer som inte ser det här som en bra väg framåt, de kommer ju inte att delta i en sådan studie”, säger han i inslaget.

P4 Värmland: Kortare arbetsdag kan öka välmåendet – men studien ifrågasätts