DEBATTEN OM MATPRISERNA

Krispaket till lantbruket – LRF: Löser inte utmaningarna

”Det fattas alltför många politiska beslut som försvårar lönsamhet och långsiktighet i svenskt lantbruk”, säger Palle Borgström, ordförande för LRF. Bild: Kate Gabor

Regeringen vill se ett krispaket värt 1,6 miljarder till lantbruket för att möta konsekvenserna av situationen i Mellanöstern. LRF välkomnar initiativet men varnar för att det inte räcker. ”Det fattas alltför många politiska beslut som försvårar lönsamhet och långsiktighet i svenskt lantbruk”, säger ordföranden Palle Borgström i en kommentar.

Kriget i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet har drivit upp det svenska lantbrukets kostnader för olika insatsvaror. Därför vill regeringen som en del av extraändringsbudgeten skjuta till 1,6 miljarder till jordbruket i form av ett krisstöd för att motverka risken för höjda matpriser.

Draget välkomnas av Lantbrukarnas riksförbund, LRF, som dock varnar för att det inte räcker för att lösa branschens långsiktiga utmaningar.

– Det fattas alltför många politiska beslut som försvårar lönsamhet och långsiktighet i svenskt lantbruk. Som naturrestaureringslagen och beslut kring utsläppshandel och på bränsleområdet. Alla politiska beslut behöver livsmedelssäkras om vi menar allvar med att stärka Sveriges försörjningsförmåga, säger LRF:s ordförande Palle Borgström i en kommentar.

Pressmeddelande: Regeringen föreslår stöd till primärproduktionen i extraändringsbudgeten

Pressmeddelande: LRF om regeringens krispaket: Viktiga besked för svensk matproduktion