TULLKRIGET

Volvo Cars vd om tullarna: ”Någon form av positiv känsla har jag”

Volvo Cars, med vd Håkan Samuelsson, redovisar kvartalsrapport. Arkivbild Bild: Claudio Bresciani/TT

Ekonomi (TT)

Volvo genomför stora kostnadsbesparingar och flyttar produktion till USA, men det finns inte någon anledning att oroa sig för fabriken i Torslanda. Enligt Håkan Samuelsson hade produktionsflytten antagligen skett även om det inte vore för tullarna. Samtidigt ser han ljusningar för tullförhandlingarna mellan Europa och USA.

Inför dagens rapport meddelade Volvo Cars att bästsäljaren XC60 ska börja tillverkas i USA för den amerikanska marknaden. Håkan Samuelsson säger att flytten av produktion naturligtvis innebär en minskning för fabriken i Torslanda, Göteborg.

– Men då får man komma ihåg att om vi inte hade gjort det hade vi minskat ändå för det är omöjligt att sälja de bilarna med så hög tullbelastning.

Vidare säger han att lagom till att produktionen flyttas kommer biltillverkaren att börja producera nya bilmodeller i Torslanda.

– Det finns ingen anledning alls att vara orolig för våra anställda här i Göteborg, vår fabrik kommer att fortsätta ungefär på den nivån som vi är i dag.

”Inte bara tullar”

Enligt Håkan Samuelsson hade produktionsflytten antagligen skett även om det inte vore för tullarna då bolaget vill flytta produktionen närmare konsumenterna. Samtidigt ser han ljusningar för tullförhandlingarna mellan Europa och USA.

– Någon form av positiv känsla har jag väl ändå av att det borde bli bättre.

Bolaget meddelade tidigare i år att 3 000 tjänster ska försvinna globalt. Biltillverkarens vd Håkan Samuelsson säger att hittills har 1 100 anställda lämnat bolaget men att kostnadsbesparingarna slår igenom successivt.

– Slutet av året kommer vi se mer på kostnadssidan.