IRANKONFLIKTEN

Nya attacker vid Hormuz: ”Brott mot vapenvilan”

Byggnad tillhörande det amerikanska militärkommandot Centcom. Arkivbild. Bild: Susan Walsh/AP/TT

USA har genomfört över 80 attacker mot mål i Iran under natten, uppger militärkommandot Centcom. Anfallen beskrivs som svar på iranska angrepp mot sjötrafiken i regionen.

”Det här leder ingenstans. Vi ger inte efter”, skriver Irans chefsförhandlare Mohammad Bagher Ghalibaf på X.

Strax efter klockan 23 på tisdagen gick Centcom ut med att en ”serie kraftfulla” attacker riktats mot Iran. Enligt USA genomfördes attackerna till följd av att Iran anfallit tre transportfartyg ”bemannade av oskyldiga civila”.

"Irans uppvisade aggression var oberättigad, farlig och ett tydligt brott mot vapenvilan", skriver Centcom.

Explosioner på flera platser

Kring klockan 4, svensk tid, meddelade USA att fler än 80 iranska mål träffats och att attackerna har slutförts. Bland annat uppges anfallen ha riktats mot luftförsvar och båtar tillhörande Revolutionsgardet.

Irans statliga radio- och tv-bolag Irib rapporterar om att smällar hörts på ön Qeshm och i städerna Sirik och Bandar Abbas, som alla ligger i anknytning till Hormuzsundet.

Iran har utlovat svar på USA:s attacker och beskriver dem som ett brott mot samförståndsavtalet mellan länderna. Talmannen och chefsförhandlaren Mohammad Bagher Ghalibaf skriver på X att "eran av trakasserier och utpressning är över" och listar flera påstådda avtalsbrott från USA:s sida.

Motattacker från Iran

”Iran utfärdar en allvarlig varning om konsekvenserna av USA:s brott mot avtalet och kommer att vidta beslutsamma åtgärder för att skydda sina intressen och sin nationella säkerhet”, uppger Irans utrikesdepartement enligt Irib.

Kort därefter kom rapporter om att luftförsvarssystem aktiverats i både Bahrain och Kuwait. Iran påstår att 85 amerikanska mål attackerats med drönare och robotar, rapporterar Reuters.

Formellt råder vapenvila mellan USA och Iran sedan ett samförståndsavtal undertecknades i mitten av juni.