DEN SVENSKA SJUKVÅRDEN
Ledare: Längre köer och mer ojämlik vård när regionen sa upp privata vårdgivare
I Region Stockholm har ideologiska övertygelser fått gå före patienternas behov. Det har lett till att Sveriges mest folkrika region har blivit sämre, skriver Bean Khalil i en ledare i DI.
Sedan vänsterstyret i Region Stockholm försök att sätta stopp för det som de kallar ”sönderprivatiseringen” har köerna blivit längre och vården mer ojämlik. Det konstaterar Bean Khalil i DI Ledare. Förändringarna i regionen har inte lett till några förbättringar, menar han och lutar sig mot en ny rapport från Tankesmedjan Synaps.
”Att döma av granskningen verkar regionen ha lyckats med något spektakulärt. De spenderar mer pengar, men levererar sämre vård”, skriver Bean Khalil.
Mellan 2023 och 2025 sades 380 vårdavtal med privata utförare upp. Det menar skribenten motsvarar 2 400 år av förlorad erfarenhet av att utöva sjukvård.
”Rapporten visar att mellan 2011 och 2019 genomfördes i genomsnitt 86 procent av operationerna inom 90 dagar. Nu har siffran sjunkit till 77 procent. Det totala antalet patienter som väntar på ett första besök eller en operation har sedan 2023 ökat från 50 000 till 70 000”, skriver han och avslutar:
”Politikerna har stirrat sig blinda på vem det är som bedriver vården i stället för vilken kvalitet utföraren har kunnat erbjuda. Resultatet har blivit därefter – något som inte går att bortförklara. Detta oavsett hur gärna vänsterstyret hade velat”.