ELKRISEN

Ledare: Svenska kraftnät måste bli mer kreativa

Per Eckemark är generaldirektör för Svenska kraftnät. Bild: Johan Nilsson / TT

Svenska kraftnät har samlat in 72 miljarder kronor i så kallade flaskhalsintäkter. Nu är det dags att använda pengarna till att lösa problemen med den svenska elmarknaden, skriver Simon Johansson i en Di-ledare.

En rad aktörer har föreslagit att Svenska kraftnät använder pengarna till att bygga ut elnätet och att investera i ny elproduktion, men Svenska kraftnät har återkommande hänvisat till ”stränga regelverk” för vad pengarna får användas till. Det duger inte, menar Simon Johansson, som i en Di-ledare efterlyser en ”modigare elmyndighet”.

”I vissa fall krävs det säkert att regeringen agerar i EU för att de ska få användas på ett för Sverige nödvändigt sätt, men SVK behöver också pröva att använda intäkterna mer kreativt för att lösa problemen med den svenska elmarknaden”, skriver han.

Di: Modigare elmyndighet efterfrågas