BRISTERNA I INFRASTRUKTUREN

Översvämningar lamslår vägar och banor – ”Sverige är dåligt rustat”

Bild: Mats Andersson/TT

Dödsfall, stoppade transporter och matsvinn för miljoner. De senaste översvämningarna i Västernorrland har fått allvarliga följder – trots återkommande varningar om eftersatt underhåll, rapporterar Di.

Efter helgens skyfall i Västernorrland föll på vissa orter upp till 100 millimeter regn, vilket ledde till bortspolade vägar, urspårade tåg och ett dödsfall när marken gav vika.

Näringslivet drabbas hårt. Green Cargos godstransporter på Inlandsbanan står stilla och i Umeå har tåg med lax och annan sjömat för tiotals miljoner kronor strandat. Även SSAB, SCA och Boliden har påverkats i viss mån och får nu hitta alternativa lösningar.

Enligt företagsorganisationer är problemen inte bara väderrelaterat utan konsekvenserna av ett eftersatt underhåll

– Våra företagare får skumpa runt på landets sämsta vägar och när det blir den här typen av regn kan det bli slukhål och andra problem”, säger Joakim Sjöstedt, regionchef på Företagarna i Västernorrland.

”Att Sverige sedan länge är dåligt rustat för extremväder är ingen hemlighet”, skriver Madeleine Svenberg, expert infrastruktur- och klimatpolicy på Svenskt Näringsliv.

Dagens industri: Näringslivet rasar: ”Vi skumpar runt på landets sämsta vägar”