RÄNTAN OCH INFLATIONEN

FI: Bankerna sköter amorteringskraven bra

Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr redovisar hur bankerna hanterat undantag i amorteringskraven. Arkivbild. Bild: Lars Schröder/TT

Fler har fått undantag från amorteringskraven på bolån. Men bankerna har hanterat ökningen bra, enligt den kartläggning som Finansinspektionen gjort på regeringens uppdrag.

Ökningen av de beviljade undantagen hänger ihop med att pressen på hushållens ekonomi har ökat i tider av hög inflation och rejält stigande räntor. Men bankerna har alltså förbättrat sina processer för att hantera ökningen, enligt myndigheten som presenterar sin rapport i dag.

"När hushållen har pressats i sin privatekonomi är det också fler som har beviljats undantag. Det visar att ventilen fungerar bra och som tänkt", säger FI:s generaldirektör Daniel Barr i ett pressmeddelande.

Det är banken som beslutar om ett tillfälligt undantag från amorteringskravet ska få ges. Det första amorteringskravet infördes 2016 och utökades 2018. Det innebär i dag att bolånetagare måste amortera ner sin skuld, uppemot tre procent av lånet per år.

Men undantag kan alltså ges om det uppstår särskilda skäl, exempelvis arbetslöshet, under kreditens löptid.

Enligt FI omfattas ungefär 1,2 miljoner bolånetagare, grovt räknat, av amorteringskraven hos de åtta största bankerna. Enligt rapporten ökade antalet beviljade undantag tydligt hösten 2022. Mellan september 2022 och april 2023 gavs drygt 2 500 undantag per månad i genomsnitt.