ATTACKERNA MOT IRAN
Ukrainas krigskassa snart tom
Ukrainas krigskassa riskerar att vara tom i juni, rapporterar Bloomberg med hänvisning till beräkningar från såväl ukrainska som utländska regeringskällor.
Ungerns veto mot ett EU-lån på 90 miljarder euro är en viktig förklaring till det akuta läget. Men det kärvar även när det gäller stödpengar från Internationella valutafonden (IMF) samt minskade leveranser från länder i försvarsalliansen Nato.
Samtidigt fylls den ryska krigskassan på av energiprischocken och uppluckrade USA-sanktioner mot rysk oljeexport till följd av Irankriget.
Utbetalningarna från det nya EU-lånet skulle ha inletts redan i april, enligt en uppgörelse i december. Men detta har Ungern stoppat så länge bombade oljeledningar från Ryssland till Ungern – via Ukraina – inte öppnas upp.