FRIHANDELNS FRAMTID
Viktigt steg för Mercosur i EU
EU-parlamentet säger ja till de skyddsåtgärder som tagits fram inför ett eventuell handelsavtal mellan EU och Mercosurländerna i Latinamerika.
I en omröstning i Strasbourg vid lunchtid röstade 431 ledamöter ja och 161 nej till förslaget. 70 ledamöter lade ner sina röster.
Även om omröstningen inte handlar om själva avtalet i sig ses ja-rösten som ett viktigt steg på väg till det avtal som förhandlats fram och tillbaka i åratal mellan EU och Mercosurländerna Brasilien, Argentina, Uruguay, Paraguay och Bolivia.
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen hoppas kunna åka till Brasilien redan på lördag för att säga ja till avtalet.
Fortfarande är dock läget högst oklart. Frankrike trycker hårt på för att vänta med ett ja från medlemsländerna till tidigast nästa år. Det kan i sin tur medföra att avtalet också får problem i Latinamerika, då det likaledes avtalskritiska Paraguay efter årsskiftet tar över som ordförande i Mercosur.
Wiktor Nummelin/TT