DEN SVENSKA UTBILDNINGEN

Hon valde programmet som gav jobb innan studenten - ”Ännu roligare än jag trodde”

Cajsa Eriksson jobbar som servicetekniker på Swecon i Sundsvall. Bild: Privat

En frontalkrock, två brutna knäskålar – och ett jobberbjudande vid sjukhussängen. 19-åriga Cajsa Eriksson från Sundsvall gick direkt från fordons- och transportprogrammet till fast jobb som servicetekniker.

Fordons-och transportprogrammet är återigen det gymnasieprogram som snabbast leder till jobb. Sju av tio personer som gått programmet har jobb inom ett år, visar nya siffror från Gymnasiepejl.

En av alla som har fått jobb direkt efter examen är 19-åriga Cajsa Eriksson från Sundsvall. Bilintresset väcktes i 13-årsåldern när hennes pappa köpte en gammal Subaru till henne och hennes äldre bror, som de tillsammans försökte väcka liv i.

När Cajsa Eriksson i åttan praoade på ett skogsföretag gick en skogsmaskin sönder, och hon fick prova på att meka med den.

– Det var första gången jag fick skruva på något som var större än en bil och det tyckte jag var väldigt kul, säger hon till Tidningen Näringslivet.

Frontalkrockade

När det var dags för att välja gymnasium stod valet mellan att gå på ett hästgymnasium eller fordons-och transportprogrammet på Västermalmsgymnasiet i Sundsvall. Valet föll på det senare, mycket på grund av jobbutsikterna.

I tvåan valde Cajsa Eriksson att specialisera sig på lastbil och mobila maskiner, och fick praktik på Swecon Anläggningsmaskiners lokala anläggnings i Sundsvall, där hon fortsatte att jobba på loven.

På dagarna är Cajsa Eriksson ute i sin servicebuss och reparerar och servar entreprenadmaskiner från Volvo. Bild: Privat

Men i januari i trean höll Cajsa Erikssons liv på att ta en drastisk vändning. En dag på väg till stallet fastnade hon i snömodden med bilen och kom över på fel sida vägen. Hon frontalkrockade med en annan bil, och fick åka ambulans till sjukhuset.

Där blev hon kvar i två veckor med brutna knäskålar och tre brutna ben i ena foten.

– När jag hade legat på sjukhuset i en och en halv vecka kom chefen och verkmästaren från Swecon och hälsade på. Jag hade tidigare frågat om jag kunde få jobb där efter studenten, och nu kom dem och berättade att jag fick jobb direkt när jag slutat skolan, säger Cajsa Eriksson.

Hur kändes det?

– Jag blev såklart jätteglad. Jag låg där halvt drogad och med två helt raka ben som jag inte fick böja efter operation, och helt plötsligt kommer chefen och säger att jag har fått ett jobb. Det var spännande, säger Cajsa Eriksson.

Bäst i Sverige

Förutom att lyckas få jobb innan studenten lyckades Cajsa Eriksson, trots att hon var borta från skolan stora delar av våren, med bedriften att få högst poäng av alla tjejer i Sverige på det teoretiska provet i lastbilsteknik.

– Det kändes jättekonstigt eftersom jag var borta mycket, men jag blev såklart jätteglad när min lärare ringde och sa att jag blev bäst i Sverige, säger Cajsa Eriksson.

Tre dagar efter studenten började hon jobba heltid på Swecon som servicetekniker, där hon nu är tillsvidareanställd. På dagarna är hon ute i sin servicebuss och reparerar och servar entreprenadmaskiner från Volvo.

– Det är ännu roligare än vad jag trodde att det skulle vara. Det är kul att få ta eget ansvar, säger hon.

Skulle du rekommendera någon som står inför gymnasievalet att välja fordons-och transportprogrammet?

– Absolut, så länge man är intresserad av bilar eller maskiner, avslutar Cajsa Eriksson.

Vd:n: ”En säker väg till jobb”

Ulf Hellström är vd på Swecon. Han delar bilden av att fordons-och transportprogrammet är en bra utbildning för den som vill stärka sina chanser att få ett jobb efter studierna.

– På Swecon söker vi främst servicetekniker och vi har anläggningar över hela landet där vi rekryterar regelbundet. De senaste åren har det varit en brist på kompetenta och duktiga servicetekniker och vi tror att det fortsatt kommer att vara så. Därför tror vi starkt på att det är en säker väg till jobb, säger han till TN.

Ulf Hellström är vd på Swecon. Bild: Pia Nordlander

Företaget jobbar på olika sätt för att garantera att de hittar medarbetare med rätt kompetens.

– Bland annat samarbetar vi med lokala skolor som har rätt utbildning för servicetekniker. Vi tror på den lokala kontakten mellan vår lokala verksamhet där vi också kan erbjuda praktikplatser. Vi jobbar även centralt med branschorganisationer för att säkra framtida kompetens och kvalitet på utbildningar inom vårt område, säger Ulf Hellström.