DEN SVENSKA ARBETSMARKNADEN

Linda tvingas gå på möten för att få jobb – trots att hon redan har ett

Att arbetssökande som snart ska påbörja en ny anställning måste gå på inbokade möten och fortsätta söka nya tjänster tills det nya jobbet börjar är slöseri med tid för alla inblandade, anser Linda Thorin. Bild: Privat, Arbetsförmedlingen

Arbetssökande måste gå på möten hos Arbetsförmedlingen och söka lediga tjänster även om de redan har fått besked om en ny anställning – annars riskerar de att förlora sin ersättning. ”Ett totalt slöseri med tid”, säger Linda Thorin, som börjar på sitt nya jobb i mitten av september.

”Plötsligt händer det!” Så skrev Linda Thorin i ett inlägg på LinkedIn när hon i början av juli hade glädjen att meddela att hon hade fått ett nytt jobb. I samma veva hörde hon av sig till Arbetsförmedlingens centrala kundtjänst samt till sitt lokala AF-kontor för att meddela de goda nyheterna.

AI-sammanfattning

Linda Thorin fick ett nytt jobb i juli och meddelade Arbetsförmedlingen om förändringen.

Trots att hon har ett påskrivet anställningsavtal måste Linda gå på et obligatoriskt möte och söka andra jobb tills arbetet börjar i september.

Linda kritiserar Arbetsförmedlingen för brist på stöd under hennes arbetssökande period.

Hon anser att de stelbenta reglerna är ett slöseri med resurser för både henne och andra.

Arbetsförmedlingens Tove Elvelid betonar vikten av aktivt jobbsökande under ersättningsperioden.

Individuella bedömningar styr Arbetsförmedlingens möten och stödinsatser, enligt Elvelid.

Läs mer

Då hade Linda Thorin sedan tidigare ett fysiskt planeringsmöte inbokat med Arbetsförmedlingen som hon tänkte att det nu var läge att ställa in.

– Eftersom jag hade fått ett jobb så kände jag att det inte var nödvändigt att jag skulle gå på det, säger hon till TN.

Men Arbetsförmedlingen gjorde en helt annan bedömning. Eftersom Linda Thorin inte skulle tillträda sin nya tjänst förrän den 15 september skulle hon både fortsätta söka jobb och gå på inplanerade möten fram till dess, blev beskedet.

”Jag undrade om de verkligen menade allvar och ja, det gjorde de.”

Att Linda Thorin hade mejlat in en kopia av sitt påskrivna anställningsavtal och dessutom fått besked om att hon kommer att skrivas ut från Arbetsförmedlingen när hon börjar på sitt nya jobb, spelade ingen roll.

Den 4 augusti fick Linda Thorin ett påminnelse-sms om att hon skulle infinna sig på mötet dagen efter.

– Då trodde jag faktiskt att mötet var avbokat eftersom jag inte hade hört något annat. Så jag tog kontakt med min handläggare som sa att eftersom jag var fortsatt inskriven så måste jag gå på mötet eftersom det är obligatoriskt. Jag undrade om de verkligen menade allvar, och ja, det gjorde de.

Olika besked

Situationen blev ännu rörigare av att medarbetaren som Linda Thorin hade haft kontakt med på Arbetsförmedlingens centrala kundtjänst gjorde samma bedömning som hon, vilket personen också lovade att meddela Lindas lokala kontor. När det lokala kontoret skickade ut sitt påminnelse-sms kom det därmed som en överraskning.

– De kunde ju i alla fall ha frågat om det fortfarande var aktuellt med ett möte men i stället hänvisar de bara till att mötet är obligatoriskt. Det är jättemärkligt att det är så stelbent.

”Jag trodde inte i min vildaste fantasi att de skulle tvinga mig att gå på det här mötet.”

Planeringsmötet är en form av möte som Arbetsförmedlingen kallar till när någon har varit inskriven som arbetssökande i 300 dagar och ersättningen från a-kassan är på väg att ta slut. Linda Thorin berättar att mötets agenda inte hade ändrats för att hon hade fått ett arbete, så meningen var alltså att det skulle handla om nästa steg i hennes arbetssökande – trots att hon redan hade fått ett jobb.

– Jag bestämde mig för att inte gå på mötet och tänkte att de får väl ge mig en varning i värsta fall. Det är ett totalt slöseri med tid och resurser inte bara för mig utan även för andra arbetssökande som hade behövt den tiden bättre, säger hon, och fortsätter:

– Jag hade ju till och med skickat in mitt anställningsavtal så jag trodde inte i min vildaste fantasi att de skulle tvinga mig att gå på det här mötet.

Linda Thorin upplever att stödet från Arbetsförmedlingen har varit ytterst begränsat under de 18 månader som hon har varit arbetslös.

– Jag har inte fått någon hjälp och de har inte anvisat mig några arbeten att söka. Men nu när jag har hittat ett arbete ska vi plötsligt ha ett möte. Det blir ju jättekonstigt.

Måste fortsätta söka jobb

Under den tid som återstår innan det är dags att påbörja det nya jobbet, som för övrigt är en anställning på heltid, måste Linda Thorin dessutom fortsätta söka andra arbeten.

Precis som andra arbetssökande som TN nyligen har berättat om har hon krav på sig att söka en viss mängd arbeten som är utanför hennes dagpendlingsavstånd och en viss mängd arbeten som hon inte har erfarenhet av.

”Man känner sig helt överkörd.”

Även de kraven kvarstår tills dess att hon blir utskriven från Arbetsförmedlingen.

– Det slösar ju både min tid och tiden hos de personer som ska ta emot mina ansökningar. Jag tror inte att det är så realistiskt att någon vill anställa mig i ett par veckor heller. Det är i alla fall inte vanligt i min bransch med så korta anställningar.

Linda Thorin minns när hennes nuvarande handlingsplan hos Arbetsförmedlingen togs fram i maj. Då berättade hon för personen som hon hade kontakt med att det äntligen började lossna på arbetsmarknaden, att hon hade sett flera potentiella tjänster och att hon hade intervjuer på gång.

– Men när jag såg handlingsplanen hade personen i fråga bara skrivit att jag hade ”väldigt få möjligheter att få jobb”. Man känner sig helt överkörd. Det var inte en person som ville lyssna utan hon hade sin bild klar för sig redan, säger hon.

Vad tycker du generellt om det stöd som Arbetsförmedlingen ger till arbetssökande?

– Det finns tyvärr inte så mycket lyhördhet och det är långt mellan samtalen. Dessutom får jag intrycket när jag pratar med andra arbetssökande att olika handläggare gör olika bedömningar även om de arbetssökande befinner sig i liknande situationer. Det blir väldigt godtyckligt.

Arbetsförmedlingen: ”Ett lagkrav”

Tove Elvelid är verksamhetsområdesdirektör på Arbetsförmedlingen.

– Som arbetssökande med ersättning från antingen en a-kassa eller i form av aktivitetsstöd​ förväntas man göra det som står i ens makt för att få ett arbete. Det är ett lagkrav. Samhället förväntar sig att man söker jobb under den tid man får ersättning, säger hon till TN.

”Om vi har gjort bedömningen att det behövs ett möte så är det för att det finns en god anledning till det”, säger Tove Elvelid, direktör för verksamhetsområdet Lokal arbetsmarknad på Arbetsförmedlingen. Bild: Eva Dalin

Exakt hur många arbeten och vilken typ av arbeten den arbetssökande förväntas söka kan dock variera beroende på exempelvis personens erfarenhet och hur lång tid det är kvar till den nya anställningen börjar.

– Det är en bedömningsfråga, men det är viktigt att man är aktivt jobbsökande. Det kan ju också hända något med kommande anställning som gör att den av någon anledning inte blir av och därför är det viktigt att man fortsätter att söka passande jobb under tiden, säger Tove Elvelid

Hur ser du på risken att det här jobbsökandet mest blir en belastning för potentiella arbetsgivare och att den som trots allt får en kortvarig tjänst kanske får den på bekostnad av någon som hade behövt en mer långvarig sysselsättning?

– Den risken finns men tanken är att man ska söka arbeten som är rimliga under den aktuella tiden. Det är inte meningen att arbetsgivare ska få obsoleta eller missriktade ansökningar skickade till sig.

”Vi håller inte på och strösslar med möten.”

Angående att arbetssökande som har en kommande anställning förväntas komma på sedan tidigare inbokade möten, så görs det enligt Tove Elvelid utifrån en individuell bedömning. En utmaning är att det sker för få fysiska möten mellan Arbetsförmedlingen och arbetssökande snarare än för många, menar hon.

– Många arbetssökande träffar vi för sällan fysiskt. Så om vi har gjort bedömningen att det behövs ett möte så är det för att det finns en god anledning till det, till exempel att personen har en svag ställning på arbetsmarknaden och vi bättre behöver förstå stödbehovet.

– Vi håller inte på och strösslar med möten utan har vi möten är det för att vi vill säkerställa att det blir så bra som möjligt för den enskilda personen, säger Tove Elvelid.