VALET 2026

SVT:s valprognos: Dött lopp mellan blocken

Det är i princip dött lopp mellan de rödgröna och Tidöpartierna, enligt en valprognos i SVT som baseras på faktiskt räknade röster.

I SVT:s vallokalsundersökning leder oppositionen klart.

Valprognosen redovisas när runt 800 valdistrikt av 6 626 har räknats.

– Så här tror vi att valresultatet kommer att sluta, säger programledaren Fouad Youcefi.

Prognosen pekar på att det är ett mycket jämnare resultat än i SVT:s vallokalsundersökning och att oppositionen får 175 mandat mot Tidöpartierna 174 mandat.

I SVT:s vallokalsundersökning får de rödgröna partierna S, V, MP och C 51,3 procent medan Tidöpartierna M, SD, KD och L får 46,8 procent av rösterna.

Liberalerna får 5,4 procent och klarar spärren.

Även i TV4:s valdagsundersökning är oppositionen klart större än Tidöpartierna.

S får i Valu 28,4 procent, vilket är ett tapp med 1,9 procentenheter jämfört med valet 2022. Och det är snubblande nära det sämsta resultatet S fått i ett riksdagsval.

Partisekreterare Tobias Baudin vågar dock inte ta ut segern i förskott.

– Men skulle den här undersökningen stå sig, så innebär det att Magdalena Andersson blir statsminister för vårt land.

M blir näst största parti och får 18,1 procent, men det är ändå ett tapp med 1,0 procentenheter.

Det är inte över förrän alla röster är räknade, säger M:s valgeneral Martin Borgs i ett tal på partiets valvaka.

– Vi kommer kämpa för en moderatledd regering.

Enligt uppgifter till flera medier tänker statsminister Ulf Kristersson (M) inte erkänna sig besegrad om de rödgröna får majoritet. Källor i M pekar på att de rödgröna inte har ett färdigt regeringsalternativ och att det just nu är många låsningar mellan partierna, framför allt mellan C och V.

Planen är att locka över C till Tidösidan, men hittills har C sagt hårdnackat nej till alla samarbeten med SD.

SD står för det största tappet i undersökningen och landar på 17,2 procent, ner 3,3 procentenheter jämfört med valet 2022. Om det står sig blir det första gången SD backar i ett riksdagsval.

Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson, noterar att SD i TV4:s undersökning ”åtminstone är näst största parti”.

– Men förlorar vi den, ja då blir det en dubbel käftsmäll och det är ju lite av en kalldusch, säger han.

”Blev skitglad”

På L:s valvaka var det dock stort jubel, trots att det inte blir någon Tidöregering med Valuns siffror.

Partiet har varit nere på nivåer runt 2 procent i opinionen och riskerat att åka ur riksdagen, men gör en stor upphämtning och landar på 5,4 procent.

– Jag blev skitglad såklart. Herregud, Simona Mohamsson – vilket jobb hon har gjort, utbrister L-ledamoten Martin Melin.

V blir fjärde största parti och får 8,0 procent, en ökning med 1,3 procentenheter.

– Det viktigaste är att säga adjö Tidö. Jag hoppas att det håller, säger Ida Gabrielsson, ekonomiskpolitisk talesperson för V.

C landar på 7,5 procent, upp 0,8.

MP får 7,4 procent, upp 2,3 procentenheter. Även KD lyfter, med 0,8 procentenheter till 6,1 procent.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S). Bild: Jonas Ekströmer/TT
Andel av rösterna i SVT:s vallokalsundersökning, procent Bild: Anders Humlebo/TT

Fakta: SVT:s undersökning

Valu är SVT:s vallokalsundersökning som har gjorts för alla nationella val i Sverige sedan 1991.

13 709 röstande har fått svara på en anonym enkät i utvalda vallokaler och i lokaler för förtidsröstning, vilket är det största underlaget någonsin.

Enkäten innehåller runt 50 frågor och syftet med Valu-redovisningen är att möjliggöra analyser av hur och varför väljare röstar som de gör.