”I Polen är historia politik och politik historia”
Länge var Polen ett land man lämnade, idag kommer man tillbaka, skriver krönikören Adam Nelvin.
I augusti 1944 rullade den sovjetiska armén mot Warszawa. Britterna hade smugglat in vapen och nu öppnade motståndsrörelsen eld. Avloppen kommunikationstunnlar, kyrkorna fort. Men när tyskarna sköt sönder staden stod ryssarna utanför och tittade på.
I centrala Warszawa ligger kommunistpartiets gamla högkvarter. Ett jättelikt hotfullt komplex. Det var här polska affärsmän öppnade aktiebörsen igen 1991 (denna gång kom hjälpen från likasinnade i Frankrike). Och idag skyndar unga människor över innergården på väg mot en bar.
”Putins skugga hänger över allt.”
”Freedom lounge.” Gå ner för en trappa och betongväggarna är täckta av bokhyllor, grafitti och bilder på Ronald Reagan.
WEI är en marknadsliberal tankesmedja. I närmast för-krigstillstånd. Putins skugga hänger över allt. Libertarianerna räknar på hur den ständigt växande försvarsmakten kan finansieras. Vi borde växa snabbare, säger de. Men det finns för lite vapen i världen.
BNP-tillväxten är över tre procent. Länge var Polen ett land man lämnade. Idag kommer man tillbaka: byggjobbare, rörmokare, IT-specialister. Utbildningsnivån är hög. 700 svenska företag är etablerade i landet.
Den nuvarande regeringen - en koalition som leds av Medborgarplattformens Donald Tusk - har styrt i snart två år. ”Demokraterna” som kollegorna i Konfederacja Lewiatan säger. Men de åstadkommer för lite. PiS vann presidentvalet tidigare i år. Nu lägger Karol Nawrocki veto efter veto, för att sabotera regeringens politik. Polen bygger kärnkraft men också vindkraft. Regeringen vill att lokalsamhället ska få del av vinsten. Presidenten - som avskyr vindkraft - säger nej. För närvarande tyder det mesta på att sabotörerna vinner parlamentsvalet i oktober 2027.
”Det bästa - för Polen och för Sverige - vore att Donald Tusk fick städa klart.”
Att Putin utgör det största hotet är alla överens om. Kallar man sig socialist hör man inte hemma i parlamentet. Men PiS har andra fiender också: Tyskland, som sköt söder Warszawa. Och EU-kommissionen.
Det bästa - för Polen och för Sverige - vore att Donald Tusk fick städa klart. Men i Polen är historia politik och politik historia. De nationalkonservativa säger att de liberalkonservativa är tyska agenter.
Som nation bilades Polen nån gång på 900-talet. Eller kanske på 1000-talet. Som med Sverige är den första tiden lite dunkel. Den moderna staten bildades 1918. Sen dess har landet varit självständigt kanske 57 av 107 år.
Polen anslöt sig till EU 2004. Den polska identiteten försvinner inte för det.
”An ever closer union” står det i Romfördraget. Ett bättre ledmotiv är Amerikas: ”A more perfect union”.
Alla relationer mår bra av ett visst respektavstånd.
Om krönikören
Adam Nelvin är projektledare på Svenskt Näringsliv.