RÄNTAN OCH INFLATIONEN
Dyrare sommarnöjen stoppar räntesänkning
Ekonomi (TT)
Ingen sänkning nu, men kanske i september. Så ser ekonomernas gissningar ut inför Riksbankens räntebesked på onsdag.
Egentligen skulle en räntesänkning behövas redan nu, eftersom svensk ekonomi går på sparlåga, och mer bränsle behövs för att sätta fart på hushållens köplusta.
– Om man tänker att räntan ändå kommer behöva sänkas någon gång mer under året. Då kan man gärna göra det nu direkt, säger fackförbundet Unionens chefsekonom Tobias Brännemo, som ändå inte tror att Riksbanken kommer att följa hans råd.
För hög inflation
Detta eftersom inflationen, som stigit under sommaren till 3,0 procent enligt Riksbankens mått KPIF, sannolikt är för hög för att få Riksbankens ledamöter att trycka på sänk-knappen redan nu. Det verkar de flesta bedömare ändå vara överens om.
– Det finns motverkande krafter. Dels har tillväxten fortsatt att hacka och arbetsmarknaden har inte riktigt visat tecken på att vända. Samtidigt har inflationen under sommaren blivit lite högre än vad Riksbanken räknade med, säger Olle Holmgren, inflations- och ränteanalytiker på SEB.
Men det finns en hel del som talar för att den höga sommarinflationen är tillfällig. Resor och typiska sommarlivsmedel har tryckt upp prisökningstakten lite extra.
”Skäl för oro”
–Men det är ändå mer sommarinflation än förväntat. Vilket jag tycker är skäl till oro, säger Susanne Spector, chefsekonom på Danske Bank.
Tobias Brännemo gör en delvis annan bedömning. Eftersom SCB i sina inflationssiffror har gett semesterresandet en tyngre post i varukorgen än förra året, så trycker det upp prisökningstakten lite extra, hela 0,65 procentenheter. Då skulle alltså inflationen ligga på omkring 2,3 procent, enligt hans sätt att räkna och tänka.
– Om man väger in det, så är inflationen bara marginellt över målet på 2 procent, säger Brännemo som därför tycker att det går bra att sänka räntan.
Kan komma sen
Vid förra räntemötet i juni, då räntan sänktes 0,25 procentenheter till 2,0 procent, flaggade Riksbankens för att det kan komma en räntesänkning till. Olle Holmgren tror att den bedömningen från Riksbanken kvarstår. Men ekonomkåren är något splittrad i synen på var räntan tar vägen resten av året. Flera tror på en sänkning i september eftersom konjunkturen behöver en spark i baken.
Men det är inte Danske Banks huvudscenario. Susanne Spector ser inga fler räntesänkningar i år, om inte konjunkturen går ännu sämre än väntat.
Olle Lindström/TT