DEN SVENSKA EKONOMIN
Dämpad matinflation i maj
Matpriserna inklusive alkoholfria drycker steg med 0,15 procent i maj, jämfört med april, visar inflationssiffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
På ett år har livsmedelspriserna ökat med 5,2 procent, där kaffe, choklad och mejeriprodukter ligger bakom det mesta av ökningen. I april låg ökningstakten på årsbasis på 5,5 procent.
Totalt sett låg inflationstakten i maj, enligt måttet KPIF som är rensat för ränteförändringar, på 2,3 procent enligt de definitiva siffrorna. Det var samma som den preliminära statistiken visade härom veckan.
Den rena inflationen sjönk i maj till 0,2 procent, ned från den årliga prisförändringstakten på 0,3 procent i april.
”Högre elpriser motverkades av minskade räntekostnader, vilket bidrog till en lägre inflationstakt enligt KPI i maj”, säger Carl Mårtensson, prisstatistiker på SCB, i ett pressmeddelande.
Elrpiserna låg 10,3 procent högre i maj än samma månad i fjol. Drivmedelspriserna var samtidigt 15,6 procent lägre än maj förra året.