RÄNTAN OCH INFLATIONEN

Riksbanken: Öppnar för räntesänkning

Räntebesked från Riksbanken, med chefen Erik Thedéen. Bild: Christine Olsson/TT

Riksbanken lämnar som väntat styrräntan oförändrad på 2,25 procent. Men riksbankschefen Erik Thedéen och hans direktion öppnar dörren på glänt för en räntesänkning längre fram.

"Direktionen bedömer att det är något mer troligt att inflationen blir lägre än att den blir högre än i marsprognosen. Det skulle i så fall kunna tala för en något lättare penningpolitik framöver", skriver Riksbanken.

Osäkerheten har ökat i den globala ekonomin efter det att Donald Trump blivit president i USA, enligt Riksbanken.

"Inte minst till följd av den nya handelspolitiken. Den ökade osäkerheten har orsakat stora rörelser på de finansiella marknaderna", konstaterar Riksbanken.

"Tillväxtutsikterna har försämrats i både USA och Europa. I den amerikanska ekonomin väntas höjda tullar leda till högre inflation. Men i Europa kan den lägre efterfrågan dämpa inflationen. Utvecklingen är dock mycket svårbedömd", tillägger banken.