USA:S EKONOMI
Expert: Tullar lyfter USA-inflationen
Ekonomi (TT)
Det blev en viss lättnad på marknaden efter inflationsbeskedet i USA. Men samtidigt stiger den underliggande inflationen.
- Man kan se att varuinflationen ökar lite snabbare, det är troligt att det förklaras av tullarna, säger SEB:s strategichef Olle Holmgren.
Den nya amerikanska inflationsstatistiken spretar lite. Prisökningstakten på årsbasis landade i juli på 2,7 procent, oförändrat jämfört med juni. Men den så kallade kärninflationen, rensat för livsmedel och energi, steg från 2,9 procent i juni till 3,1 procent i juli, vilket var högre än väntat.
– Det ser ut som att inflationen är på väg att dras uppåt, säger Olle Holmgren.
Och att det är de amerikanska importtullarna som ligger bakom, enligt honom.
Men det är ingen dramatik.
– Den kommer i princip i linje med förväntan vilket förklarar lite lättnadskänsla på börsen, i alla fall tillfälligt, säger Jon Arnell, investeringschef på von Euler & Partners.
Direkt efter beskedet försvagades dollarn något mot kronan.
Räntehandlare lutar efter beskedet i större utsträckning mot en räntesänkning i september än tidigare, enligt Bloomberg. Direkt efter att inflationssiffrorna släppts är det bara små marknadsrörelser.
– Det är inget som förändrar den redan rådande bilden, det vill säga förväntansbilden på en septembersänkning ligger fast helt enkelt, säger Jon Arnell.
Olle Holmgren håller med. Han tror också på en räntesänkning i september.
– Det var lite av en lättnadens suck, det fanns en rädsla för en högre siffra.