RÄNTAN OCH INFLATIONEN
Thedéen varnar för utdraget krig
Riksbankschefen Erik Thedéen varnar för ett utdraget krig i Mellanöstern. Stigande drivmedelspriser kommer att pressa upp KPIF-inflationen, påpekar Thedéen, och utesluter inte ränteförändringar.
"Jag menar att vi tyvärr måste förbereda oss på att kriget – och krigets globala ekonomiska konsekvenser – skulle kunna bli både omfattande och utdragna”, säger Thedéen i ett förskrivet tal i samband med ett framträdande i Stockholm på tisdagen.
Stigande drivmedelspriser kommer att pressa upp KPIF-inflationen, påpekar Thedéen, och utesluter inte ränteförändringar.
"Om riskerna för spridningseffekter och en varaktigt högre inflation ökar, kan vi behöva strama åt penningpolitiken. Vi har stadig kurs, men vår beredskap att gira är hög”, säger han.