DEN SVENSKA KONJUNKTUREN

H&M: Respekt för att kunder har begränsad plånbok

H&M:s vd Daniel Ervér. Arkivbild. Bild: Pontus Lundahl/TT

Klädjätten H&M står opåverkad av kriget i Mellanöstern – i alla fall i nuläget. Vd:n Daniel Ervér ser dock fortsatt försiktiga konsumenter.

– Vi har stor respekt för att våra kunder har en begränsad plånbok, säger han till TT.

H&M är nu det första stora svenska företaget att släppa delårssiffror efter att Irankriget bröt ut för ett par veckor sedan. Företaget, som de senaste åren fått hantera allt från pandemi till Ukrainakrig och inflationschock, har nu ställts inför en ny utmaning.

– Den direkta påverkan är relativt liten, givet att vi har tre procent av våra butiker i Mellanöstern, men vi har under korta perioder fått stänga butiker för att det varit för osäkert för medarbetare och kunder, säger Ervér.

Kan påverkas

I ett utdraget scenario skulle bolaget kunna påverkas, påpekar han, bland annat när det gäller fraktpriser men framförallt den ekonomiska situationen för konsumenterna.

– Om energipriserna ökar, så ökar även transportpriserna, då kommer sannolikt inflationen att öka, vilket i sin tur påverkar våra kunder.

Daniel Ervér klev på vd-rollen i början av 2024. Det har nu varit två år med global ekonomisk osäkerhet. Trots det har världsekonomin visat sig kunna stå emot överraskande väl, påpekar han.

– Världsekonomin har visat sig vara ganska hållbar och motståndskraftig mot den här typen av chocker. Tullarna fick en mindre påverkan än vi kanske trodde och vi är försiktiga med att se allt som mörkt. Sedan är energipriser en viktig del av plånboken. Går de upp signifikant så kommer det att påverka konsumenternas köpkraft.

En reaperiod

H&M:s siffror för första kvartalet, traditionellt årets svagaste, visar nu på en vinst över marknadens förväntningar. Däremot var försäljningen sämre än väntat.

I en uppdatering gällande mars meddelar bolaget att man förväntar sig ”bara” en procents ökning i lokala valutor jämfört med föregående år. Detta samtidigt som till exempel spanska konkurrenten Inditex med butikskedjan Zara rapporterat en stark försäljningsutveckling.

– Det är vårt minsta kvartal och en reaperiod, men vi hade högre förväntningar på försäljningen och att den skulle öka mer, så det är vi inte nöjda med, säger Ervér.

Från marknadshåll delar man den uppfattningen. Vid lunchtid är aktien 2,4 procent, dock efter att återhämtat sig nästan 4 procent efter att rapporten släpptes.