DEN SVENSKA SÄKERHETEN
Larmet: Så lätt kan beredskapen slås ut – ”Väldigt sårbart”
14 miljoner invånare. Det är vad livsmedelsproduktionen klarar av. Men hur mycket livsmedel som kan produceras i ett allvarligt krisläge är fortfarande oklart, skriver Livsmedelsföretagen i ett pressmeddelande.
Bransch- och arbetsgivarorganisationen Livsmedelsföretagen, som släppte rapporten ”Recept för resiliens” tidigare i år, menar att det fortfarande återstår en hel del arbete innan Sverige kan ha en fullgod livsmedelsberedskap. Nu uppmanar organisationen politiken att gå från ord till handling.
– Det är bra att vi nu har ett gemensamt utgångsläge för hur ser det ut i fredstid. Men det återstår mycket praktiskt arbete för att vi ska bli redo för större kriser. Svenska livsmedelsproducenter har lärt sig av de senaste årens prövningar, och deras beredskap är betydligt bättre idag än för 5-10 år sedan. Men på ett övergripande plan är svensk livsmedelsproduktion fortfarande väldigt sårbar. Försvinner bara en eller två kritiska komponenter ur ekvationen så sjunker försörjningsgraden snabbt ner mot noll, säger Jimmy Sandell, näringspolitisk chef, i en kommentar.
Pressmeddelande: God produktionskapacitet i teorin mättar inga magar i krig