TULLKRIGET

Trump: Inga planer på förlängd tullpaus

USA:s president Donald Trump. Arkivbild. Bild: Seth Wenig/AP/TT

USA:s president Donald Trump säger sig inte ha några planer på att förlänga den 90 dagar långa tullpaus som införts på vissa exportvaror till USA.

Den nuvarande pausen löper ut den 9 juli och enligt Trump kommer brev med besked om strafftullar att börja skickas ut till länder som inte ingått nya handelsavtal med USA ”ganska snart”.

– Vi kommer att titta på hur länder behandlar oss – om de är bra eller inte så bra – och med vissa länder bryr vi oss inte, vi kommer bara att skicka ut en hög siffra, säger Trump till Fox News.

Brevens innehåll, enligt presidenten:

– Grattis, vi låter er handla i USA, ni kommer att betala 25-procentiga tullar, eller 35- eller 50- eller 10-procentiga.

Tullförhandlingar pågår med bland andra EU. Till Bloomberg sade EU-källor på fredagen att man hoppades på en förlängd förhandlingsfrist bortom den 9 juli, då Trump har hotat att införa 50-procentiga tullar på nästan all export från EU till USA om man inte når en uppgörelse.

Tidigare i veckan indikerade Vita huset enligt flera medier att en förlängning kunde bli aktuell.