DEN SVENSKA ARBETSMARKNADEN
Ansökningar om a-kassa minskar
Under februari minskade antalet nya ansökningar om ersättning från a-kassorna, enligt den så kallade A-kasseindikatorn från Sveriges a-kassor.
Under februari ansökte knappt 27 500 personer om a-kassa för första gången. Det var en minskning jämfört med januari i år på cirka 18 procent och cirka 16 procent jämfört med februari 2025.
Enligt Sveriges a-kassor är minskningen väntad, ökningar under december och januari var säsongsrelaterade. Under hösten var trenden för nya ansökningar vikande.
”Vår bedömning är att antalet nya ansökningar kommer att fortsätta att minska under våren, i takt med att också arbetslösheten bland de som är medlemmar i en a-kassa sakteliga viker nedåt," skriver Johan Ahlgren, kommunikationschef på Sveriges a-kassor, i ett pressmeddelande.