TULLKRISEN
Efter Trumps tullbesked: ”Skadlig bergochdalbana"
USA:s president Donald Trump ger besked om flera nya tullar som träder i kraft redan på onsdag. Framförallt är det läkemedelsindustrin som berörs med 100-procentiga tullar på läkemedelsimporter.
– Det fortsätter att vara en mycket skadlig bergochdalbana, säger Sofia Wallström, vd på Lif, branschorganisation för de forskande läkemedelsföretagen.
De nya tullarna ska införas 1 oktober och bland annat gälla patenterade läkemedel. Däremot hävdar Trump att företag kan undantas tullarna om de bygger fabriker i USA.
– Det är så tydligt att det är ett verktyg i politiska förhandlingar mer än det är en fråga om handelspolitiska relationer, säger Sofia Wallström.
Investeringar flyttas
Hon säger att många läkemedelsföretag redan har viss produktion i USA, men att det är viktigt för Europa att stärka sin konkurrenskraft. Bland annat genom att ta ett större ansvar för att investera i utvecklingen av nya läkemedel.
– Tyvärr ser vi varningssignaler där läkemedelsföretag nu pausar eller avbryter investeringar i europeiska länder och lägger det i USA i stället, så det är otroligt viktigt att vi agerar snabbt nu och inte bara skyller på USA utan ser det här som en investering för oss.
Tullar för badrumsinredning
Trump aviserar även 50-procentiga tullar på köks- och badrumsinredning.
”Vi måste, utifrån vår nationella säkerhet och andra anledningar, skydda vår inhemska tillverkningsindustri”, skriver Trump på sociala medier.
Trump går vidare med att annonsera 25-procentiga tullar på tunga lastbilar som inte tillverkats i USA, även här med hänvisning till USA:s nationella säkerhet.
Trump gav besked om tullarna på Truth social under natten mot fredagen. Han lämnade inga ytterligare uppgifter om hur tullarna eller undantagen ska utformas.